IM: Campanie de verificare a modului de utilizare a echipamentelor cu combustibili gazoși



Inspecția Muncii (IM) a dispus începerea unei campanii de verificare, la nivel național, a modului în care utilizatorii de echipamente de muncă care funcționează cu combustibili gazoși respectă prevederile legale de sănătate și securitate în muncă, se arată într-un comunicat remis, luni, MEDIAFAX.
„Ca o măsură prevenită, Inspecția Muncii va verifica, prin intermediul inspectoratelor teritoriale de muncă, în perioada 22 februarie -2 martie, la nivel național, modul în care utilizatorii de echipamente de muncă ce funcționează cu combustibi gazoși respectă prevederile legale de sănătate și securitate în muncă”, a declarat inspectorul general de stat de la IM, Danteș Nicolae Bratu.
Inspecția Muncii precizează că în cazul celor două explozii din 19 februarie de la Sigetu Marmației, prin decizia Inspectorului General de Stat s-a constituit o comisie formată din inspectori de muncă specializați în domeniul petrol și gaze și care vor cerceta cele două evenimente sub aspectul cauzelor și împrejurărilor producerii lor și a măsurilor ce se impun pentru prevenirea repetării unor astfel de situații.
Inspecția Muncii precizează că, în sensul prevederilor Legii 319/2006, Legea sănătății și securității în muncă, prin accident de muncă se înțelege „vătămarea violentă a organismului, precum și intoxicația acută profesională, care au loc în timpul procesului de muncă sau în îndeplinirea îndatoririlor de serviciu și care provoacă incapacitate temporară de muncă de cel putin trei zile calendaristice, invaliditate ori deces”.
De asemenea, atunci când sunt accidentate cel puțin trei persoane în același timp și din aceeași cauză se consideră că este accident de muncă colectiv.
„În cazul în care accidentele colective sunt generate de unele evenimente deosebite, precum avariile sau exploziile, cercetarea accidentului colectiv de muncă se face de către Inspecția Muncii. Comisia de cercetare trebuie să finalizeze ancheta, conform legii, în 15 zile de la producerea evenimentelor, dar în cazul în care vor fi cerute expertize suplimentare, termenul pentru prezentarea concluziilor poate fi amânat”, se arată în comunicat.
La finalizarea cercetării evenimentului, în funcție de concluziile anchetei, inspectorii de muncă pot dispune sancțiuni pentru încălcarea legislației din domeniul sănătății și securității în muncă, iar în cazul în care se constată că sunt întrunite elementele constitutive ale unor infracțiuni, procesul verbal de cercetare este transmis organelor de cercetare penală.