Un număr de 164 de persoane semnalate ca fiind dispărute sau date în urmărire la nivel național, dintre care 44 aveau emise pe numele lor mandate de executare a pedepsei cu închisoarea, au fost găsite de polițiști în ultima săptămână, informează Inspectoratul General al Poliției Române (IGPR).
Astfel, polițiștii structurilor de investigații criminale din întreaga țară au depistat 108 de persoane semnalate ca fiind dispărute, dintre care 60 de minori, se precizează într-un comunicat remis MEDIAFAX, duminică, de IGPR.
În același interval, polițiștii au găsit 56 de persoane urmărite la nivel național, dintre care 44 aveau mandate de executare a pedepsei cu închisoarea, trei aveau mandate de arestare preventivă, pe numele a opt persoane erau emise mandate europene de arestare, iar una avea sentință de internare într-o unitate spitalicească.
Printre cei depistați de polițiști se numără și un bărbat de 35 de ani din București, condamnat la șapte ani de închisoare pentru tâlhărie.