Update 2: La ieșirea din Ilișești spre Păltinoasa, în curbele care duc spre cabana de la Ilișești, circulația rutieră a fost blocată pe sensul de mers spre Gura Humorului timp de circa 60 de minute, traficul fiind reluat în condiții dificile în jurul orei 11.30. Blocajul a fost provocat de câteva tiruri care au derapat în pădure.
Update 1: Cozile de mașini se întindeau din zona hipermarketului Real până spre Metro. Circulația se derula cu mare greutate, la fel cum se întâmpla și pe drumul care merge dinspre Suceava spre Gura Humorului. La intrarea în Stroiești dinspre Ilișești două tiruri erau blocate pe sensul de urcare. Șoferii au reclamat că drumarii nu și-au făcut treaba și au menționat că nu au putut urca panta nici măcar după ce au montat lanțurile pe care le aveau în dotare.
Ninsorile care cad încă din noaptea de luni spre marți au dat peste cap traficul în municipiul Suceava. Ambuteiajele se înregistrează la tot pasul și în aproape toate cartierele, iar prezența celor de la Diasil, firma care a câștigat dreptul de a se ocupa de deszăpezire, era mai multe decât discretă. Probleme serioase se înregistrează și la ieșirea din municipiul Suceava spre Șcheia, acolo unde cozile de mașini se întind pe mai mulți kilometri, dar și la intrarea în Suceava dinspre Fălticeni.Semafoarele deveniseră aproape inutile, iar șoferii au blocat mai multe interesecții în lipsa agenților de la Poliția Rutieră care să facă ordine în acest haos alb. Așa cum se întâmplă de fiecare dată când ninge pentru prima dată, autoritățile și drumarii par luați prin surprindere, iar totul pe nervii și timpul celor care sunt în trafic cu mașinile.În județ nu erau semnalate probleme deosebite până la ora 10.00, dar nu este exclus ca acestea să apară, mai ales că ninsorile continuă în aproape toate zonele.Dacă ați surprins imagini cu haosul alb, trimite-ți-le pe adresa de e-mailul redactie@monitorulsv.ro cu mențiunea unde au fost realizate și cum s-au descurcat autoritățile și drumarii.