– “Vrem ca huțulii să fie printre huțuli”, spun organizatorii primei ediții a Târgului Huțulilor de la Moldovița
– Cea mai bună armă contra frigului aspru a fost dansul, în care s-au prins cu toții, de la copii până la bunici
“A fi huțul nu este ceva ce apare în acte, ci e ce avem în inimă”, spune primarul comunei Moldovița, unde, ieri a avut loc prima ediție a Târgului Huțulilor – Huțulia.
E și el huțul, din moși-strămoși, iar frigul venit pe neașteptate nu îl descurajează. “Bine ați venit la tremurat”, îi întâmpină Nicolae Chiforec pe locuitorii comunei și pe cei aproape 100 de invitați huțuli din Ucraina, reuniți pe stadionul Foresta din localitate.
Vântul și frigul te tăiau la oase, dar pe fețele huțulilor nu vezi decât un zâmbet ce le-a fost răsădit în suflet încă de la naștere. Veselia lor e molipsitoare, e transmisă și de costumele ce par să fi adunat în ele toate culorile curcubeului.
Parada huțulilor
Pe străzile comunei e forfotă, lucru neașteptat pentru o după-amiază de duminică, mai ales că frigul te îndemna să te ascunzi cât mai rapid, undeva la căldurică. Toți așteaptă parada huțulilor.
Dintr-o curte mare își fac apariția grupuri de bărbați, femei și copii, îmbrăcați în costume tradiționale, peste care unii, mai friguroși, au tras și câte o geacă.
Imediat, au găsit leacul pentru frig. Toba jos, bețele-n mână, fluierul la gură și degetele pe clapele acordeonului, iar văzduhul răsună de ritmuri vesele, ce te îmbie la joc. Bărbații au luat femeile la dans și cadența ritmată a jocului popular îi face să uite frigul. Chiuie și strigă, în limba lor, iar alții se prind și ei în joc, venind cu alte strigături, care îi fac pe ceilalți să râdă din toată inima. S-au încălzit și acum pot începe parada. Străbat strada principală cu capul sus, pieptul umflat de mândrie și zâmbetul pe buze. Sunt huțuli și sunt mândri de asta.
Târgul meșteșugarilor
Au pornit cu joc, au terminat cu joc. De cum au ajuns pe stadion, români și ucraineni deopotrivă, s-au unit în hore, dansând cu foc, parcă vrând să alunge iarna cu veselia lor. Au și reușit, în cele din urmă, pentru că soarele a apărut, când nimeni nu se mai aștepta.
Între două dansuri, unii dintre participanți dădeau câte o fugă la tarabele unde puteau să își expună obiectele artizanale create de ei, meșteșugarii huțuli fiind recunoscuți pentru măiestria lor – bărbații în prelucrarea lemnului, iar femeile pentru încondeierea ouălor și a obiectelor de decorațiuni.
De altfel, acest târg este specific festivalului organizat pentru prima dată la Moldovița, localitate în care majoritatea populației este de origine huțulă.
“Vrem ca huțulii să fie între huțuli”, spune primarul Nicolae Chiforec, care a fost sprijinit în acest sens de Fundația Baltagul din Câmpulung Moldovenesc. Primarul Câmpulungului, Gabriel Șerban, a fost și el prezent la manifestare, printre invitații de seamă numărându-se și Consulul Ucrainei în România.
“Astăzi s-a născut în Moldovița Târgul Huțulilor – Huțulia, loc de întâlnire istorică a huțulilor care s-au stabilit aici în urmă cu sute de ani, cu cei veniți din Ucraina”, au spus organizatorii evenimentului.
Frumoșii huțuli, cu inima plină de dans și voie bună, vor fi chemați și la anul să participe la târgul dedicat lor, care ar putea avea loc mai devreme, pe 15 august, atunci când se aniversează zilele Moldoviței.






