Fotbal

Humorenii nu se împacă cu cele 15 puncte de penalizare



Pentru că nu și-au îndeplinit baremul în ediția de campionat 2009-2010 a Ligii a III-a, grupările sucevene CS Gura Humorului și Rarăul Câmpulung Moldovenesc, care a preluat locul în campionat al formației Școala de Fotbal Rădăuți, au fost înștiințate de către Federația Română de Fotbal că vor aborda viitorul sezon al Ligii a IV-a cu un deficit de 15 și respectiv 23 de puncte.
Humorenii însă nu sunt deloc mulțumiți de această situație și intenționează să facă o întâmpinare către forul conducător al fotbalului românesc, prin care să solicite o reducere a penalizării dictate inițial.
Dacă hotărârea luată de FRF va rămâne totuși în picioare, președintele humorenilor, Teo Murariu, este conștient că echipa sa va avea viață grea în viitoarea ediție a Ligii a IV-a. Tocmai de aceea, clubul face eforturi pentru primenirea lotului, fiind aduși până acum la echipă trei fotbaliști experimentați, și anume Geo Stanca, de la Foresta Mălini, Vladimir Prisacă, de la Avântul Frasin, și George Neagoe, de la Foresta Moldovița.