Vicepreședintele Organizației Județene Suceava a PD, Florin Hrebenciuc, și-a exprimat nemulțumirea că dezvoltarea economică a României nu se reflectă și în domeniul agriculturii. Hrebenciuc a remarcat faptul că deși există creștere economică, nu există creștere în domeniul agricol, apreciind această situație ca fiind un paradox.
„Agricultura este un domeniu care mă neliniștește, și anume faptul că există creștere economică, dar nu și în domeniul agricol. Ar trebui armonizate cele două domenii, astfel încât evoluția acestora să meargă împreună. Nu putem separa dezvoltarea orașelor de dezvoltarea satelor. Trebuie ca satul și orașul să se dezvolte împreună. Când mă refer la agricultură, am în vedere și dezvoltarea rurală, promovarea produselor artizanale, a turismului rural, toate aceste elemente trebuie să meargă împreună”, a spus vicepreședintele PD Suceava.
El a tras un semnal de alarmă vizavi de situația din agricultură, arătând că producătorii agricoli vor avea de pierdut din cauza autorităților care nu-și fac treaba și care, până în prezent, încă nu au aprobat planul sectorial pentru accesarea fondurilor europene destinate acestui domeniu al economiei.
„România are probleme cu accesarea fondurilor europene, iar agricultorii au de pierdut pentru că autoritățile nu-și fac treaba. Nu vom putea admite ca o politică precum e cea de acum să continue. Am condamnat ceea ce s-a întâmplat și cred că nu se merge în direcția prevăzută. Planul sectorial nu este aprobat și, din câte știu, nici nu este programat până anul viitor. Trebuie să facem presiuni asupra autorităților pentru a găsi soluțiile adecvate”, a spus Hrebenciuc, care a subliniat că există riscul ca pentru România să fie activată clauza de salvgardare din cauza situației din agricultură.





