Fără soluție

Hotel de patrimoniu din Vatra Dornei, lăsat în paragină de ani de zile



Hotelul Cembra a fost lăsat în paragină de ani de zile
Hotelul Cembra a fost lăsat în paragină de ani de zile

Un hotel de patrimoniu situat în zona centrală a stațiunii de interes național Vatra Dornei a fost lăsat în paragină de ani de zile. Este vorba de Hotelul Cembra, construit parțial încă din 1897, și care între timp a ajuns o rușine pentru oraș. Soarta acestui hotel, dar și a altor patru situate în Vatra Dornei și care sunt primite în concesiune din 2011 de Cartel ALFA, a fost pusă în discuție zilele trecute la întâlnirea filialelor județene din Moldova a Confederației Naționale a Sindicatelor Cartel ALFA.
„Acesta este un hotel ce nu poate fi folosit parțial, așa încât este nevoie de o reabilitare totală. Există un studiu de fezabilitate și calculele estimative arată că suma necesară pentru renovare și extindere se ridică la 4-5 milioane de euro. Este o clădire de patrimoniu și fiecare intervenție trebuie avizată de specialiști.Înainte de a fi închis, hotelul avea o capacitate de cazare de 114 locuri. Au fost făcute două studii de rezistență care au avut rezultate contradictorii: primul studiu susținea că această clădire poate rezista la o eventuală reabilitare, al doilea studiu susține că nu; în acest moment se desfășoară un al treilea studiu – mai complex – care probabil va decide soarta locației”, a declarat Traian Pădureț, președintele filialei județene Suceava a Cartel ALFA.
Cei care au în administrare ceea ce a mai rămas din fostul hotel sunt la curent cu ceea ce se petrece acolo, și anume că imobilul a fost spart de nenumărate ori de hoți, curtea interioară este plină de câini vagabonzi, gardurile de lemn din spate au fost rupte și puse pe foc. Mai nou, Primăria Vatra Dornei a organizat în curtea interioară un spațiu destinat bicicliștilor, un spațiu impropriu.
Reprezentanții Cartel ALFA spun că toate locațiile care au aparținut fostului UGSR (Uniunea Generală a Sindicatelor din România) nu au fost date în proprietate nimănui, nu se poate investi de către concesionari nici un leu în lucrări de renovare. Mai mult, de aproximativ 10 ani există un proiect pentru clarificarea acestei situații, proiect care zace prin sertarele Guvernului României.
Alte două vile din Vatra Dornei se află tot într-o stare deplorabilă
În aproximativ aceeași stare se află și Vila Parc și Vila Pârtiei, locații care se află la 50 de metri, respectiv 100 de metri de Pârtia de schi Veverița.
Potrivit reprezentanților Cartel ALFA Suceava, într-o stare mai bună sunt Complexul Ozon, aflat în imediata vecinătate a Pârtiei de schi a Primăriei Vatra Dornei, și Vila Suhard din vecinătatea Pârtiei Veverița.
„Pentru discutarea situației acestor locații de la Vatra Dornei, vineri, 8 aprilie, a avut loc o discuție cu domnul primar al municipiului Vatra Dornei, Ilie Boncheș, întâlnire la care au participat inclusiv Bogdan Hossu și Antonio Blendea (președintele confederației, respectiv directorul SC Alfa Hotels SRL – n.r.). Au fost stabilite anumite întâlniri ulterioare în care să se discute despre situația terenurilor pe care sunt construite aceste clădiri, implicarea primăriei, a CNS Cartel ALFA, dar și implicarea/neimplicarea Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților care ar avea anumite interese vizavi de aceste terenuri. Unele sindicate din cadrul Uniunii Sindicale Teritoriale – Filiala Suceava a CNS Cartel ALFA s-au arătat interesate de preluarea unor locații în administrare pentru a le putea scoate din inerție. Vor avea loc negocieri ulterioare privind acest aspect”, a explicat Traian Pădureț.



Recomandări

Peste 250 de sportivi vor participa la ediția de anul acesta a concursului de alergare montană “Hit The Egg – Oușoru Challenge” din Vatra Dornei

Concursul de alergare montană “Hit The Egg – Oușoru Challenge” va avea loc în municipiul Vatra Dornei
Concursul de alergare montană “Hit The Egg – Oușoru Challenge” va avea loc în municipiul Vatra Dornei

Vatra Dornei devine capitala dansului folcloric internațional: Festivalul „Dorna, plai de joc și cântec” reunește ansambluri din întreaga lume

Vatra Dornei devine capitala dansului folcloric internațional: Festivalul „Dorna, plai de joc și cântec” reunește ansambluri din întreaga lume