După gratii

Hoț cu state vechi, condamnat la opt luni de închisoare



Un bărbat în vârstă de 38 de ani, recidivist, a ajuns din nou în arest după ce a fost condamnat la o pedeapsă de opt luni de închisoare pentru comiterea infracțiunii de furt.
Virgil Pachița, din municipiul Fălticeni, avea mandat de executare a pedepsei de opt luni de închisoare din data de 13 iunie, polițiștii de la Biroul de Investigații Criminale Fălticeni reușind să-l depisteze luni, pe 18 iunie, și introducându-l direct în arestul Inspectoratului de Poliție Județean Suceava.
Ultima faptă pentru care a fost condamnat inculpatul a fost comisă pe 16 februarie 2012. Conform anchetei poliției, individul i-a furat unei femeie 350 de lei din poșetă, fapta petrecându-se într-un magazin din Fălticeni. Furtul a fost sesizat imediat de administratorul magazinului, care a sunat la poliție, autorul fiind prins în scurt timp.