Honda încurajează utilizarea tehnologiilor verzi. Estimările companiei arată că în anul 2012 aproape 10% din volum vânzărilor sale la nivel mondial vor reprezenta modele hibride. Nu-i de mirare că producătorul asiatic vrea să fie perceput ca unul din cei mai importanți producători de automobile ecologice.
Honda s-a străduit să ofere tehnologia de top a momentului, încercând să contracareze efectul Prius generat de Toyota.
În numai doi ani de zile inginerii Honda au creat un model nou cu o motorizare hibridă derivată din versiunea existentă pe Civic.
Potrivit declarațiilor șefului Honda, Takeo Fukui, viitorul vehicul va fi, din punct de vedere stilistic, foarte asemănător automobilului ecologic FCX Clarity cu propulsie pe bază de hidrogen.
Oficialul japonez nu a precizat numele mașinii, însă a ținut să precizeze că va fi comercializat sub aceeași titulatură în toată lumea, întocmai ca Accord și Civic.
În momentul de față nu se știe unde va fi poziționat noul vehicul, dar cert este că el va deveni un automobil global. Grupul propulsor va fi mai mic, ușor și compact decât unitatea hibridă de pe actualul Civic Hybrid și se va alimenta de la un sistem de acumulatori nichel-metal hidrid, o soluție mai ieftină, dar aproape la fel de durabilă și eficientă ca cea a bateriilor pe litiu-ion. Agregatul va fi dotat cu o nouă unitate electronică de control a motorului, ce va spori eficiența sa.
Noul hibrid de la Honda ar putea avea premiera în toamnă la Salonul Auto de la Paris. Honda speră să vândă 200.000 de unități în fiecare an. Președintele companiei nipone, Takeo Fukui, mai susține că hibridul va ajunge pe piață în anul 2009.