Actorul australian Heath Ledger, în vârstă de 28 de ani a fost găsit mort marți, în apartamentul său din Manhattan, informează site-ul starpulse.com. Purtătorul de cuvânt al poliției din New York a anunțat că este posibil ca decesul să fi survenit din cauza unui abuz de medicamente, probabil o supradoză de somnifere, dar cauza exactă urmează să fie stabilită în urma autopsiei. Potrivit informațiilor furnizate de polițiști, Heath Ledger avea programată o ședință de masaj în acea zi, iar trupul neînsuflețit al lui actorului a fost descoperit de menajeră, care venise să îl anunțe sosirea maseuzei. În urma anunțării acestei vești, un număr mare de reporteri, fotografi și admiratori ai actorului s-au adunat în fața imobilului din cartierul SoHo unde locuia Heath Ledger pentru a afla mai multe informații sau pentru a-i aduce un ultim omagiu actorului.
Heath Ledger a fost un actor talentat, despre care criticii spun că „promitea foarte mult”. S-a făcut cunoscut în urma rolului din pelicula „Ten Things I Hate About You”, a adaptare a piesei „Îmblânzirea scorpiei” a lui Shakespeare. A mai fost remarcat pentru rolurile sale din filmele „Casanova” și „The Patriot”, dar cel mai mare succes l-a înregistrat cu prestația sa din pelicula „Brokeback Mountain”, pentru care a fost nominalizat la Oscar.
Heath Ledger lasă în urmă o fetiță de doi ani, Matilda. Pe mama acesteia, Michelle Williams, o cunoscuse încă de pe vremea când filma pentru Brokback Mountain, dar idila lor nu a durat decât doi ani.