Adoptarea Legilor sănătății, privind sistemul de plată a pensiilor private, de aplicare a Codului de Procedură Penală, modificarea actelor normative privind evidența persoanelor sau amânarea tranzacționării unor pachete de acțiuni sunt priorități ale Guvernului în noua sesiune legislativă.
Proiectele de legi au fost incluse, în vederea aprobării, în Lista priorităților legislative ale Guvernului pentru cea de-a doua sesiune ordinară a anului 2012.
Executivul va aproba și va propune Parlamentului luna octombrie ca dată de finalizare a procedurii legislative pentru proiectul de lege pentru organizarea și funcționarea sistemului de sănătate din România.
Până în decembrie ar urma să fie adoptat și un proiect de lege privind exercitarea activităților și practicilor de medicină complementară și/sau alternativă, precum și înființarea, organizarea și funcționarea Colegiului Practicienilor de Medicină Complementară și/sau Alternativă din România.
Tot pentru decembrie, Guvernul propune să fie încheiată procedura legislativă pentru legea de punere în aplicare a Codului de Procedură Penală, dar și a legilor privind executarea pedepselor și a măsurilor privative și neprivative de libertate sau a legii de privind organizarea și funcționarea sistemului de probațiune.
Un proiect de lege privind organizarea și funcționarea sistemului de plată a pensiilor private ar trebui finalizat până în noiembrie, urmând ca până în decembrie să fie modificată legea sistemului unitar de pensii publice și să fie adoptat proiectul de lege privind salarizarea în anul 2013 a personalului plătit din fonduri publice.
Până la finalul anului ar trebui adoptată și o lege privind economia socială, dar și legea bugetului de stat pe anul 2013 și cea privind bugetul asigurărilor sociale de stat pe anul viitor.
Guvernul își propune ca până la finalul acestui an să modifice și completeze unele acte normative privind evidența persoanelor, actele de identitate ale cetățenilor români, precum și actele de identitate ale cetățenilor statelor membre ale Uniunii Europene și Spațiului Economic European rezidenți în România.
De asemenea, Executivul va proroga termenul de finalizare a procedurilor de admitere la tranzacționare în sisteme de tranzacționare administrate de Bursa de Valori București – S.A. a acțiunilor societăților sau companiilor naționale la care Fondul Proprietatea S.A. deține pachete de acțiuni, demarate de către Ministerul Transporturilor și Infrastructurii, precum și a măsurilor pentru pregătirea și derularea ofertelor publice secundare de vânzare de acțiuni.
Pe lista de priorități legislative ale Executivului mai figurează o propunere privind serviciile poștale, un proiect de lege privind stimularea înființării și dezvoltării întreprinderilor mici si mijlocii, modificarea și completarea legii serviciilor de transport public local și a legii minelor.
Guvernul va transmite Parlamentului un proiect de lege privind înființarea, organizarea și funcționarea asociațiilor de proprietari și administrarea condominiilor, un alt proiect privind acordul unic pentru autorizarea lucrărilor de construcții, dar și un proiect de modificare a legii cadastrului și publicității imobiliare în vederea facilitării accesului la bazele de date privind proprietatea pentru autoritățile administrației publice locale.
Alte priorități guvernamentale, până la finalul anului, mai sunt proiectul de lege pentru organizarea, administrarea și exploatarea pajiștilor și proiectul de lege privind gospodărirea integrantă a zonei costiere.