Președintele Consiliului Județean Suceava, Gheorghe Flutur, a anunțat în cursul zilei de ieri că administrația județeană a primit de la Guvern o sumă de două milioane de lei (20 de miliarde de lei vechi) pentru reparații la drumuri. Flutur a arătat că în momentul de față au început lucrările pentru reabilitarea mai multor drumuri județene.
„Am început deja această acțiune de reparat drumuri. Până în prezent s-au plombat și s-au reparat mai multe drumuri județene și același lucru l-au făcut și cei de la Compania de Drumuri Naționale pe drumurile administrate de ei în județul Suceava”, a spus Flutur.
El a arătat că drumarii suceveni au finalizat lucrările de reabilitare a drumului din orașul Salcea care face legătura între DN 29 și Aeroportul „Ștefan cel Mare”. De asemene, președintele CJ Suceava a mai declarat că în perioada imediat următoare vor fi asfaltate drumurile Ipotești – Dolhasca, Fălticeni – Dolhasca, precum și drumurile din Mitocu Dragomirnei, Pătrăuți și din zona de munte a județului. El a subliniat că a solicitat Companiei de Drumuri Naționale să refacă marcajele rutiere de pe drumurile naționale din județul Suceava.