Pentru ca cel mai mare parc din municipiul Suceava, Parcul Șipote, să nu rămână în paragină și plin de mizerii, conducerea Primăriei Suceava a inițiat o campanie de curățenie, cu voluntari din școli, licee și ONG-uri.
Acțiunea va avea loc vineri, începând de la ora 9 dimineața, cu participarea elevilor de la Colegiile Naționale Ștefan cel Mare și Petru Rareș, de la Școala Generală nr. 9 Ion Creangă, dar și a studenților de la Universitatea “Ștefan cel Mare” Suceava.
Până acum, și-au mai anunțat participarea și o serie de ONG-uri: Cygnus, Fundația Ana și Asociația Juventus.
Viceprimarul Angela Zarojanu a spus că deși Parcul de la Cetate nu este în administrarea Primăriei Suceava, municipalitatea a inițiat această acțiune pentru că este o zonă foarte vizitată, care dacă nu este îngrijită, dăunează imaginii întregului oraș.
La campania de curățenie Primăria va participa cu mijloace de transport pentru deșeuri, saci, coșuri de gunoi, mănuși, mături și greble, de la Direcția Domeniului Public.
În paralel, se vor face verificări la instalațiile de iluminat public din parc, pentru a fi înlocuite cele defecte.





