Polițiștii din cadrul Brigăzii de Combatere a Criminalității Organizate Pitești și procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism Pitești au acționat duminică împotriva unei grupări acuzate că făcea contrabandă cu țigări de la începutul acestui an, 11 indivizi, nouă din Argeș și doi din Suceava, fiind ridicați de la domicilii și duși la audieri.
Conform unui comunicat al Inspectoratului General al Poliției Române, au fost efectuate 12 percheziții domiciliare la adresele membrilor grupului, în județele Argeș și Suceava, precum și la sediile sociale a două firme folosite în activitatea infracțională, tot din Argeș,fiind puse în executare toate cele 11 mandate de aducere emise de instanță.
Din investigațiile coordonate de DIICOT Argeș rezultă că în perioada ianuarie – decembrie a.c., suspecții au transportat, depozitat, distribuit și comercializat, în județul Argeș, țigări de contrabandă, obținând venituri ilicite de peste 500.000 de lei. În urma perchezițiilor efectuate au fost descoperite și ridicate, în vederea continuării cercetărilor, 196.240 de țigarete, de diferite mărci, fără timbru de marcaj valabil pe teritoriul României.
Anchetatorii spun că țigările introduse în țară prin localități din județul Suceava erau comercializate în Argeș. Duminică după-amiază suspecții erau audiați la sediul DIICOT Argeș, urmând a se face propuneri de arestare instanței de judecată.