La Vatra Dornei

Gropari aflați la lucru în cimitir, loviți de un trăsnet



Copacul trăsnit
Copacul trăsnit

Scene de coșmar s-au petrecut joi după-amiază, în cartierul Roșu din municipiul Vatra Dornei, în timpul unei furtuni izbucnite în jurul orei 17.30.
Un trăsnet a lovit un copac din cimitir sub care se adăpostiseră trei bărbați, groparii cimitirului. Aceștia săpau un mormânt, iar când a început să plouă s-au dus sub copac. În urma unui apel de urgență la fața locului au ajuns echipaje medicale SMURD și de la Serviciul Județean de Ambulanță, iar ulterior și polițiști.
Doi dintre bărbați au fost găsiți în stare de semiinconștiență, în timp ce al treilea era în stare de șoc pe fondul sperieturii. Cei trei bărbați, cu vârstele de 56, 69 și 70 de ani, au fost transportați la Centrul de Primiri Urgențe Vatra Dornei.
Cei doi bărbați care au fost găsiți semiinconștienți și care aveau și arsuri au fost băgați în perfuzii și evaluați amănunțit. Din fericire, medicii dorneni nu aveau foarte multe motive de îngrijorare, starea victimelor fiind stabilă. Bărbații au rămas internați pentru a fi monitorizați în continuare, având în vedere prin ce au trecut.



Recomandări

300 de molizi au fost plantați în cimitirul din Siret, în memoria copiilor care au murit în fostul „Orfelinat al groazei”

După iarnă au ieșit la iveală noi cruci, la marginea cimitirului din Siret. Foto: Ema Motrescu
După iarnă au ieșit la iveală noi cruci, la marginea cimitirului din Siret. Foto: Ema Motrescu

Cimitirul copiilor morți în „Orfelinatul groazei” din Siret, igienizat în urma unui articol din „Monitorul de Suceava”

Biserica s-a ocupat de cosirea buruienilor și putinele cruci puse pentru copii au ieșit la iveală
Biserica s-a ocupat de cosirea buruienilor și putinele cruci puse pentru copii au ieșit la iveală