Greva generală a profesorilor suceveni, scăpată de sub control



Greva generală a profesorilor suceveni, scăpată de sub control
Greva generală a profesorilor suceveni, scăpată de sub control

– Dacă haosul s-a instalat chiar de luni în mai toate școlile din județ, nimic nu s-a schimbat nici marți, pentru că și ieri în unele școli profesorii nu știau dacă sînt sau nu în grevă
– În unele situații elevii au făcut ieri iarăși cale întoarsă de la poarta școlii, și asta pentru că dacă luni erau așteptați la ore, pentru că greva se suspendase, marți lucrurile se schimbaseră
– Marea majoritate a profesorilor este nemulțumită de ceea ce s-a obținut la negocieri și vrea să continue greva
– Elevii stau și astăzi acasă, și greva continuă și în zilele următoare, dacă, după cum a precizat liderul profesorilor, Constantin Cernica, „justiția nu va declara protestul nostru ilegal”
– La nivel național, cele patru federații sindicale din învățămînt au refuzat semnarea acordului cu Guvernul
Frîele grevei generale a profesorilor suceveni au cam scăpat de sub control în ultimele zile, cînd printre profesori, elevi și părinți s-a instalat o adevărată stare de incertitudine. Și asta pentru că unii sînt încă în grevă, alții au renunțat la proteste, alții nici măcar nu au protestat vreodată, în timp ce în unele școli părerile dascălilor cu privire la grevă se schimbă de la o zi la alta. Reamintim faptul că, dacă duminică, liderii de sindicat din învățămîntul sucevean declarau presei că „profesorii vor să se întoarcă la ore, și nu ne opunem”, luni lucrurile au luat o cu totul altă direcție, cadrele didactice nu știau absolut nimic referitor la suspendarea grevei, ba mai mult, susțineau că vor să meargă cu protestele mai departe, și în consecință, marea majoritate a școlilor erau închise, iar afișele cu litere de-o șchioapă care anunțau greva generală pe o perioadă nedeterminată erau la loc de cinste, chiar pe ușa principală a școlilor. Și dacă haosul s-a instalat chiar de luni în mai toate școlile din județ, nimic nu s-a schimbat nici marți, pentru că și ieri în unele școli profesorii nu știau dacă sînt sau nu în grevă, în altele cursurile se reluau, iar în altele abia se discuta despre stoparea sau nu a protestelor. Și ieri, în unele situații elevii au făcut iarăși cale întoarsă de la poarta școlii, și asta pentru că dacă luni erau așteptați la ore, pentru că greva se suspendase, marți lucrurile se schimbaseră.
– Dacă luni nu mai erau în grevă, marți, profesorii de la Liceul Alimentar s-au hotărît să protesteze din nou, așa că au trimis copiii acasă
La Colegiul Tehnic de Industrie Alimentară, luni, la prima oră a dimineții, profesorii au fost anunțați de către liderul lor de sindicat că protestele s-au suspendat, afișul care anunța greva generală a fost rupt de pe ușă, iar elevii au fost anunțați să vină la cursuri. Marți însă, la Colegiul Tehnic de Industrie Alimentară greva era iarăși în toi, și tot ce s-a întîmplat cu doar o zi în urmă a fost, după explicațiile liderului dascălilor din școală, Petru Gorea, „o simplă neînțelegere; după ce m-am consultat cu profesorii, aceștia, în proporție de 90%, au hotărît să continue greva, pentru că nu sîntem de acord cu oferta Guvernului”. Colegiul Tehnic de Industrie Alimentară nu este însă singura școală din județ care la începutul săptămânii a ieșit din grevă, ca apoi, în ziua următoare, să revină asupra deciziei, și să anunțe că merg mai departe cu protestele. Este vorba despre școlile din Ilișești și din Panaci, și, așa cum a declarat liderul de sindicat Constantin Cernica „este posibil să mai apară și altele, întrucît în toate școlile s-a trimis proiectul de acord, iar membrii de sindicat trebuie să hotărască dacă sînt pro sau contra ofertei Guvernului”.
– Pentru că 75% din profesori vor să continue protestul, la Suceava greva generală pe termen nelimitat merge mai departe
Ieri, potrivit unei situații transmise de către școlile din județ lui Constantin Cernica, cea mai mare parte din cadrele didactice vor să continue greva. Mai exact, 75% din profesorii membri de sindicat din județ, și peste 50% din unitățile de învățămînt sînt în continuare în grevă generală pe o perioadă nedeterminată de timp. Aceeași este situația și în zona Rădăuți, unde mare parte din cadrele didactice au hotărît să continue greva generală. Așadar, și astăzi elevii stau acasă, cel puțin așa a declarat Constantin Cernica, și asta dacă nu cumva dascălii din unele școli revin asupra deciziilor și suspendă greva. De asemenea, trebuie precizat și faptul că greva ar mai putea fi suspendată și de justiție, avînd în vedere că Ministerul Educației și Cercetării i-a acționat în instanță pe sindicaliști, pe motiv că greva declanșată este ilegală. Așadar, după cum a declarat Constantin Cernica, „dacă instanța va declara greva noastră ca fiind ilegală vom fi nevoiți să o întrerupem, pentru că în caz contrar intrăm sub incidența legii penale”. Cernica a mai precizat însă că „mișcările profesorilor nu se vor încheia, pentru că vom relua procedura anterioară, vom face mitinguri, greve de avertisment și pichetări, pînă vom ajunge iar la grevă generală”. Potrivit declarațiilor lui Constantin Cernica, profesorii nu sînt mulțumiți de faptul că „nu au primit nimic la salarii, oamenii au intrat în grevă pentru salarii, iar noi am rămas pe același buget”.
i universitarii sînt în grevă, iar cadrele didactice de la Universitatea „Ștefan cel Mare” au refuzat ieri să-și țină cursurile, urmînd ca în funcție de hotărîrile care se vor lua la nivel național să-și stabilească și ei calendarul acțiunilor. Trebuie precizat că ieri după amiază, toate cele patru federații sindicale din învățămînt au refuzat semnarea acordului propus de Guvernul României, au hotărît continuarea grevei generale, susținînd că, dacă justiția va hotărî azi că greva este ilegală, vor ajunge pînă la Curtea Internațională de la Strassbourg.