Gitenstein: Rigorile legii sunt aplicate în România cât de bine se poate în circumstanțele curente



Ambasadorul SUA la București, Mark Gitenstein, a declarat, vineri, la Timișoara, că, în urma unei întâlniri avute cu studenții la Drept de la Universitatea de Vest, a ajuns la concluzia că „rigorile legii sunt aplicate în România cât de bine se poate în circumstanțele curente”.
Ambasadorul SUA la București, Mark Gitenstein, a declarat, vineri, după o ceremonie de depunere de coroane la monumentul Crucificării, dedicat eroilor martiri ai Revoluției din 1989, că în cursul dimineții a fost prezent la o întâlnire cu studenții la Drept și Științe Politice de la Universitatea de Vest în urma căreia a tras concluzia că „rigorile legii sunt aplicate în România cât de bine se poate în circumstanțele curente”, transmite corespondentul MEDIAFAX.
„Cred că rigorile legii sunt aplicate în România cât de bine se poate în circumstanțele curente. Că sunt ambițioase, vor deveni mai bune, lucrăm la asta în Statele Unite la fel cum dumneavoastră faceți același lucru în România. Am petrecut cea mai mare parte a acestei dimineți (vineri dimineață – n.r.) cu 35 – 40 studenți de la Drept și Științe Politice și am discutat despre această problemă, cu alte cuvinte cum putem să realizăm visul celor care și-au sacrificat viețile în România, la fel cum încercăm să facem același lucru și în Statele Unite. Am fost foarte impresionat de cele auzite, aceștia fiind tineri străluciți, care vor să schimbe lucrurile în bine, în România. Ei îmi amintesc de tinerii americani care vor să facă același lucru în America”, a spus Gitenstein.
În ceea ce privește ceremonialul de depunere de coroane la monumentul eroilor martiri, Gitenstein a spus că a fost emoționat, simțind „bucuria și tristețea” celor prezenți față de cele întâmplate în decembrie 1989.
„Evenimentul la care am participat astăzi a fost foarte emoționant pentru mine, puteai să simți energia, pasiunea, bucuria, dar și tristețea oamenilor prezenți la eveniment față de cele întâmplate în decembrie 1989”, a spus Mark Gitenstein.
La ceremonia de depunere de coroane la monumentul Crucificării au mai participat oficialități locale, printre care și primarul Timișoarei, Gheorghe Ciuhandu, și reprezentanți ai Bibliotecii Județene Timiș.