La Tribunal

Gigi Becali despre procurorii DNA: „Sunt ai diavolului”



Gigi Becali: “Nu există ca premierea să fie mită pe tot globul pământesc”. Foto: ofsaid.ro
Gigi Becali: “Nu există ca premierea să fie mită pe tot globul pământesc”. Foto: ofsaid.ro

Omul de afaceri Gigi Becali s-a prezentat, miercuri, la Înalta Curte de Casație și Justiție pentru a participa la ultima ședință de judecată din dosarul valiza, patronul Stelei amânându-și din acest motiv plecarea în Olanda cu echipa antrenată de Ilie Stan pentru meciul cu Twente din Liga Europa.
La termenul de miercuri, avocații inculpaților din dosar vor expune pledoariile în apărarea clienților lor, la fel cum va a face procurorul anticorupție prezent la ședință, în susținerea acuzațiilor.
„Mi-au zis avocații că e ultimul (n.r. – termen) și că se va da pronunțarea și din politețe și respect față de Înalta Curte am venit eu, personal. Eu, membru al Comisie de Justiție a Parlamentului European, să fac onoare Înaltei Curți. Nu există ca premierea să fie mită pe tot globul pământesc, nici în țările ălea Congo, Mongo, Bongo. Dar la noi s-a găsit cineva să-i spună la premiere mită, dar n-ai cum să-i spui. Am să spun așa (n.r. – la ultimul cuvânt) «mită înseamnă a fura, să dai primă nu înseamnă a fura». Procurorii sunt ai lui diavolului, adică ai lui Paszkani de la Cluj”, a spus Becali, înainte de a intra în sala de judecată.
Europarlamentarul Gigi Becali a fost trimis în judecată, în decembrie 2008, în dosarul „Valiza”, fiind acuzat de dare de mită și fals în înscrisuri sub semnătură privată. Alături de el au mai fost trimiși în judecată Teia Sponte, Alina Florentina Ciul, Victor Pițurcă, Radu Gheorghe Marino și Raul Volcinschi.



Recomandări