Președintele Consiliului Județean și al PNL Suceava, Gheorghe Flutur, i-a transmis liderului social-democraților suceveni, senatorul Ioan Stan, să înceteze cu minciuna și cu dezinformarea populației și să încerce să facă ceva pentru județul Suceava, „pe care guvernarea PSD l-a blocat”.
„În ultima perioadă asistăm la derapaje din ce în ce mai dese ale domnului Ioan Stan, care, cu ipocrizie, aduce în spațiul public minciuni grosolane, în loc să încerce să facă ceva pentru acest județ, un județ pe care PSD-ul l-a blocat pur și simplu. Ultima intoxicare marca Ioan Stan este în legătură cu alocarea unui elicopter SMURD județului Suceava”, a spus Flutur. El a arătat că solicitările sale repetate adresate Guvernului, dar în special un răspuns primit recent de la Guvern, semnat de Raed Arafat, arată cât se poate de clar „preocuparea mea” pentru ca județul Suceava să primească un elicopter SMURD în zona de munte.
„Este o preocupare pe care am avut-o chiar din primul an al acestui mandat și acum, în sfârșit, după ce recent am avut o discuție și cu Ministrul Afacerilor Interne, Marcel Vela, am primit asigurări că județul Suceava va primi un elicopter SMURD. Apoi, chiar Raed Arafat ne trimite un răspuns prin care este contrazis Ioan Stan. De exemplu, propunerea ca municipiul Câmpulung Moldovenesc să fie punct de operare aeromedicală vine chiar din partea domnului Arafat, pe care Ioan Stan îl invocă într-un comunicat de presă”, a precizat președintele CJ Suceava.
Gheorghe Flutur a adăugat că nu se așteaptă ca Ioan Stan să aprecieze inițiativele sale și ale liberalilor, însă declară că ar fi de bun-simț să înceteze cu ipocrizia, „să înceteze a mai minți populația”. „Lumea știe foarte bine cum stau lucrurile, se știe că guvernarea PSD a blocat efectiv județul Suceava. Și atunci, poate că, în aceeași notă de ipocrizie pe care o manifestați în ultima perioada, veți spune, domnule Stan, că și blocarea proiectului pe apă-canal de 240 de milioane de euro, neplata de lucrări efectuate la centura Sucevei, restanțele la plata concediilor medicale, gaura de 30 milioane de euro în plata proiectelor PNDL, tergiversarea realizării conductei de gaz metan până la Vatra Dornei sunt și acestea ficțiuni?”, l-a întrebat Gheorghe Flutur pe Ioan Stan.
Președintele CJ Suceava a declarat că acestea sunt doar câteva exemple de blocaje grave, de lucruri nerealizate de guvernarea PSD, pe care liberalii trebuie să le rezolve, și le vor rezolva.






