După cum este obiceiul păstrat de aproape 150 de ani, în zilele premergătoare Bobotezei, pompierii din Bosanci merg la lacul Parțâc, pentru a ridica cruci de gheață.
Anul acesta, spre bucuria tuturor, gheața este foarte bună, având o grosime de 25 de centimetri. Ieri, puțin după ora 9:00, termometrul arăta 0 grade Celsius.
„Înarmați” cu drujba, nu cu ferăstrăul, ca pe vremuri, pompierii au scos de pe lac mai multe blocuri de gheață, de circa 300 de kilograme fiecare, pe care le-au transformat în cruci de gheață, după forma șablonului.
Dotați cu un liniar din lemn, și acesta vechi de 25 de ani, cu șabloanele pentru cruci, confecționate din carton, dar cu o formă specială, pe care o folosesc doar bosâncenii, cu un creion chimic pentru a da contur crucii după șablon și cu mult entuziasm, pompierii civili s-au pus pe treabă.
Cerințele sunt mari și în acest an. Pompierii bosânceni au ridicat cruci de gheață pentru cele trei biserici din comună (Biserica Sf. Gheorghe, Biserica Adormirea Maicii Domnului și Biserica Sf. Cuvioasa Parascheva din satul Cumpărătura), dar au promis că vor face cruci de gheață și pentru biserici din Suceava (Biserica Sf. Vineri, Biserica Sf. Nicolae din curtea Spitalului Vechi etc.), circa zece în total.
Tradiția merge mai departe
Șeful Serviciului Voluntar pentru Situații de Urgență Bosanci, Dragoș Carp, ne-a spus că „suntem datori să mergem mai departe cu tradițiile, atât de vechi și de frumoase, în cadrul echipei de pompieri civili. Anul acesta am avut ceva emoții cu gheața, dar, spre surprinderea noastră, gheața este foarte interesantă, are un strat foarte clar. În acest an gheața este de circa 25 de centimetri. Vom face crucile după același tipar, cruci care vor ajunge la circa doi metri înălțime”.
Luca Spoială este un veteran al echipei de pompieri civili din Bosanci. „Am peste 40 de ani de când fac parte din formația civilă de pompieri a comunei Bosanci. Acest obicei l-am moștenit de la bătrâni. Vrem și noi să-l transmitem mai departe copiilor, tinerilor care vin după noi”, a completat pompierul.
Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență Bosanci are în componență și cinci tineri. Unul dintre ei este Cristian Mirăuță, care ne-a spus că deși mulți tineri din comună au plecat la muncă în străinătate, cei care au rămas încearcă să păstreze și să transmită mai departe obiceiurile zonei. Unul dintre aceste obiceiuri este și cel organizat de formația de pompieri civili – ridicarea crucilor de gheață, în ajunul Bobotezei.
Stropirea cu agheasmă, în ziua Bobotezei
În Bosanci se păstrează tradiția ca după Sfânta Liturghie din ziua Bobotezei, pe 6 ianuarie, grupul de pompieri civili, îmbrăcați în uniforma lor specifică, purtând și steagul ce-i reprezintă, împreună cu corul bisericii și alți credincioși, însoțiți și de preot, să meargă să sfințească instituțiile din comună.
Preotul stropește cu agheasmă încăperile din instituții (primărie, școli, grădinițe), iar pompierii, împreună cu coriștii, strigă Kira Leisa, pronunțarea româneasca a grecescului Kyrie Eleison (Doamne, miluiește!), iar coriștii cântă „În Iordan, Botezându-Te, Tu, Doamne…”.
Legământul pompierilor, făcut în anul 1867
Dacă anul trecut bosâncenii erau la un pas de a rămâne fără cruci de gheață, de Bobotează, din cauza temperaturilor pozitive, circa 3 grade Celsius, gheața având doar zece centimetri, anul acesta crucile vor depăși doi metri înălțime și nu se vor topi prea curând. Bătrânii spun că anul acesta va fi unul ploios, pentru că gheața este destul de groasă. Oamenii trăiesc cu speranța că cele trei cruci de gheață ridicate în comună de pompierii civili îi vor proteja de incendii.
Obiceiul ridicării crucilor de gheață, înainte de Bobotează, la Bosanci, este vechi de aproape 150 de ani. Localnicii din comună povestesc că în anul 1867, jumătate din satul Bosanci a fost mistuit de flăcări. Atunci a luat ființă formația de pompieri civili din comună. Pompierii au făcut atunci un legământ ca în ajun de Bobotează să confecționeze câte o cruce de gheață la fiecare biserică din sat. Ei spun că este un semn de recunoștință față de Dumnezeu că nu a mai trimis nenorociri ca cea din 1867 peste comună, dar și un legământ ca prin aceasta Dumnezeu să ferească localitatea de rele.
Cruci de gheață de peste trei metri, în Burdujeni și Obcini
La Biserica Sf. Vasile cel Mare din cartierul Tinereții – Burdujeni, preotul paroh Dumitru Herghelegiu ne-a spus că a ridicat pentru sărbătoarea Bobotezei o cruce de peste trei metri.
O cruce de gheață de 3,8 metri a fost ridicată și la Biserica Sf. Constantin și Elena din Burdujeni, unde slujesc preoții Ciprian și Nicolae Herghelegiu. Gheața a fost adusă de preoți de pe iazul din Mitocu Dragomirnei. O altă cruce de gheață a fost înălțată și în cartierul Obcini, la Biserica Cuvioasa Parascheva.