Situație

Gerul a umplut Spitalul Suceava de boschetari



Temperaturile scăzute din ultimele zile au fost cu greu suportate de către oamenii fără un acoperiș deasupra capului, care au suferit degerături și hipotermie. Numai marți după-amiază, la Unitatea de Primire a Urgențelor din cadrul Spitalului Suceava au ajuns șapte persoane care trăiesc pe străzi și pentru care internarea peste noapte a reprezentat soluția salvatoare, în condițiile în care frigul și foamea au devenit de neîndurat.
Potrivit purtătorului de cuvânt al unității sanitare, dr. Tiberiu Brădățan, ieri dimineață, după ce s-a luat legătura cu autoritățile, boschetarii care nu puneau probleme deosebite de sănătate au fost redirijați către adăposturile special amenajate, ceilalți rămânând în continuare în spital pentru îngrijiri medicale.
Oamenii străzii, cazați și în centrele medico-sociale din județ
La rândul său, șeful Direcției de Sănătate Publică (DSP) Suceava, dr. Alexandru Lăzăreanu, a arătat că, în zilele cu temperaturi scăzute, oamenii străzii pot beneficia de adăpost în baza unui protocol încheiat la nivel teritorial cu Arhiepiscopia Sucevei și Rădăuților, adăugând că cei fără casă pot fi preluați și de centrele medico-sociale din județ.
În județul Suceava astfel de unități, care se adresează persoanelor cu probleme sociale, fiecare cu câte 20 – 25 de paturi, funcționează la Dumbrăveni, Zvoriștea, Broșteni, Vicovu de Sus și Mălini.
„Unele centre primesc cazuri doar din zonă, în timp ce altele din tot județul, depinde de consiliile locale. Noi vom discuta cu cei din Consiliul Județean, pentru că nu se poate ca unele unități să impună restricții, iar altele nu. La aceste centre este o problemă privind finanțarea, deoarece banii pentru medicamente, materiale sanitare și salariile medicilor se primesc de la minister, în timp ce lefurile personalului auxiliar, întreținerea și hrana sunt asigurate de consiliile locale. În cazul în care Consiliul Județean va da mai mulți bani pentru centre, acestea ar trebui să se primească cazuri din tot județul”, a precizat Lăzăreanu.
Majoritatea spitalelor din județ, transformate în adăpost de noapte
Șeful DSP a precizat că toate centrele medico-sociale au angajați medici și personal sanitar, iar cele din Mălini, Zvoriștea și Vicov oferă chiar condiții mai bune ca în unele spitale, fiind foarte bine gospodărite.
Unitatea medico-socială care nu acceptă să găzduiască decât persoane din zonă este cea din Zvoriștea, pe considerentul că banii sunt asigurați de consiliul local doar pentru oamenii din comună.
Marți, oameni fără adăpost au fost internați și la Centrul de Primire Urgență al Spitalului Municipal Rădăuți, dar și la Centrul de Primire Urgență al Spitalului Municipal Câmpulung Moldovenesc, fiecare unitate înregistrând câte un caz de acest gen. De asemenea, au fost asistate medical alte patru persoane reprezentând cazuri sociale, dintre care trei la camera de gardă a Spitalului Municipal Fălticeni și una la camera de gardă a Spitalului Câmpulung Moldovenesc.




Recomandări

Liderul clubului moto Thracvm RC Suceava, Gabriel Gîngă: Peste 90 la sută dintre motocicliștii suceveni își asumă donarea de organe post-mortem

Proiect de susținere a tinerilor care nu sunt încadrați profesional și nu urmează nici un program educațional sau de formare, lansat la Suceava

Proiect de susținere a tinerilor care nu sunt încadrați profesional și nu urmează nici un program educațional sau de formare, lansat la Suceava
Proiect de susținere a tinerilor care nu sunt încadrați profesional și nu urmează nici un program educațional sau de formare, lansat la Suceava