Germania a cîștigat campionatul mondial la memorie



Germania a câștigat, luni, campionatul mondial la memorie de anul acesta, la capătul unei competiții ce a început sâmbătă la Universitatea Oxford, transmite AFP, citând organizatorii.
„Câștigătorul la toate categoriile este un german de 19 ani, pe nume Clemens Mayer”, a declarat Andrew Hughes-Hallett, unul dintre organizatori. „Gunther Karsten, tot german, s-a clasat pe locul al doilea, iar Joachim Thaler, din Austria, pe cel de-al treilea”, a adăugat acesta.
Campionul de anul trecut, britanicul Ben Pridmore, în vârstă de 28 de ani, nu s-a clasat decât pe poziția a patra.
Germania a câștigat și competiția pe echipe. „Germanii au luat toate trofeele”, a spus Andrew Hughes-Hallett. Echipa germană s-a confruntat cu reprezentanți din Marea Britanie, Norvegia, Austria, Statele Unite, Mexic, Australia, India, Cehia, Malaezia, Singapore, Taiwan și Filipine.
Potrivit organizatorilor, numărul țărilor participante la competiție anul viitor va fi mai mare, printre nou venite numărându-se Franța, Italia și Rusia.
Probele de concurs au fost structurate pe zece discipline, printre care poezie, cu un text de 500 de cuvinte de memorat într-un sfert de oră. Concurenților li s-au dat mai dat liste de 100, 200 și 300 de cifre care trebuiau memorate în cinci, zece, respectiv 15 minute. De asemenea, ei au trebuit să rețină un număr cât mai mare de nume și prenume ale unor persoane necunoscute, asociindu-le cu fotografiile acestora. O altă probă a constat în memorarea și reproducerea unor date istorice fictive din trecut și viitor, situate între anii 1000 și 2099.