Marele perdant al alegerilor locale din 2008 este PSD, care, de la 22 de președinți de consilii județene, a ajuns doar la 17 și nu a câștigat decât șase primării în municipiile reședință de județ.
La votul politic este pentru prima dată când PSD pierde alegerile locale în fața unui partid care de data aceasta nu a mers în alianță, Partidul Democrat Liberal.
Scurtul periplu al lui Mircea Geoană pe aceste meleaguri are ca unică motivație pansarea rănilor lui Gavril Mîrza și ale PSD Suceava, care sunt marii perdanți în județul Suceava.
Mircea Geoană și alți pesediști de la centru au girat pentru Gavril Mîrza deși acesta făcuse deja de râs județul Suceava, atât în țară cât și în presa internațională, unde a apărut în ipostaze cu conotații penale. Votul sucevenilor arată profunda neîncredere în Gavril Mîrza și în PSD. În aceste condiții Gavril Mîrza devine unul dintre groparii lui Mircea Geoană.
Este evident că PSD și-a abandonat propriii candidați acum, în campania pentru turul doi, după ce a pierdut Consiliul Județean Suceava. Această atitudine este în ton cu modul în care înțelege PSD să se exprime politic și este de așteptat ca și primarii sau liderii locali PSD să fie și ei abandonați.
Atragem atenția PSD că nu Mircea Geoană sau Ion Iliescu hotărăsc cine trebuie să conducă județul. Sucevenii au hotărât prin votul lor cine să conducă acest județ și le cerem pesediștilor să respecte votul și să-i respecte pe suceveni.
La Suceava, Mircea Geoană face desene pe asfalt atunci când schițează o viitoare guvernare. După ce a pierdut Suceava, Neamțul și Botoșaniul, iar Moldova nu mai reprezintă un fief al social-democraților, PSD-ul lui Mircea Geoană sau Ion Iliescu nu mai poate obține voturi pentru a putea spera la guvernare. Nici măcar cu mica pacoste, PNL.
Biroul de presă al PDL Suceava