Ambiție

Gemenii suceveni care vor să impresioneze America la un concurs de fitness



Gabi și Mihai Vultur, gemenii suceveni care vor sa cucereasca America la un concurs de fitness
Gabi și Mihai Vultur, gemenii suceveni care vor sa cucereasca America la un concurs de fitness

Doi suceveni, gemenii Gabi și Mihai Vultur, și-au propus să-i impresioneze pe americani și să-i „bată” chiar la ei acasă, în America, la unul din cele mai importante concursuri de fitness din lume – Model Universe.
„Americanii au inventat sportul acesta, cea mai mare provocare este să-i bați la ei acasă”, spune Mihai Vultur, cu un zâmbet încrezător.
Cei doi tineri se antrenează din greu pentru a fi în formă maximă la concursul care va avea loc la finele lunii iunie, în Miami, și țin o dietă foarte strictă, calculată calorie cu calorie, dar cea mai mare problemă pentru ei nu este grija că nu vor fi suficient pregătiți, ci că nu vor avea cum să se prezinte la concurs din cauza lipsei fondurilor necesare.
„Biletele la avion, taxa de înscriere, cazare și masă ne ajung aproape 4.000 de euro”, spun tinerii, care speră ca până la concurs să găsească sponsori care să-i ajute să reprezinte România la acest concurs internațional.
Între timp, gemenii care s-au făcut remarcați la nivel național, în diverse prezentări de modă, dar au participat și la competiții de fitness în Italia, se pregătesc intensiv pentru concursul la care speră să facă „o figură frumoasă”, din toate punctele de vedere.
„La această competiție contează foarte mult să fii natural dezvoltat, vor fi făcute teste anti-dopping, pentru a fi excluși cei care au trișat. De asemenea, contează mult aspectul, în totalitate, pentru că nota finală se acordă 60% pentru corp și 40% pentru față ”, a precizat Gabi Vultur.
La doar 20 de ani, cei doi frați au deja experiența unor concursuri naționale și internaționale de fitness, a prezentărilor de modă, s-au obișnuit să fie în centrul atenției, fără a lăsa celebritatea să-i orbească.
În continuare fac naveta de la Fălticeni, unde locuiesc, la Suceava, unde urmează cursurile Facultății de Inginierie Alimentară din cadrul Universității „Ștefan cel Mare”, iar timpul lor este împărțit între școală, antrenamentele zilnice și dieta impusă de antrenorul lor personal, Ștefan Mancaș, un alt fălticenean care este antrenor de fitness în Italia și i-a sprijinit mereu.
„Pentru fitness, esențial este să ai un stil de viață sănătos și echilibrat, pentru a atinge idealul de om perfect”, spune Gabi.
Cei doi gemeni urmează un regim alimentar foarte strict, cu optmese pe zi, fiecare din ele având caloriile calculate pentru necesarul lor, în baza unor analize făcute în Italia, care au stat la baza alcătuirii dietei lor.
„Gătim, facem sport, mergem la școală, iar gătim, iar sport…nu ne mai rămâne timp și de altceva”, mărturisește Mihai Vultur, care, ca și fratele său, știe că nimic nu se obține fără sacrificiu.
Deocamdată, cei doi sunt în etapa de acumulare de masă musculară, urmând ca înaintea concursului să facă un efort să dea jos câte 10 kg de fiecare, pentru definirea musculaturii.
Pentru a reuși să se mențină în formă și să arate foarte bine, cei doi trebuie să dea dovadă de multă voință, pentru că orice exces poate să le dăuneze foarte tare.
„La fitness, pentru reușită, 70% contează alimentația și 30% antrenamentul”, explică Mihai, care, ca și fratele său, vrea să facă performanță în fitness. Fitness-ul înseamnă o reglare a proceselor adaptative din corpul uman în urma efectuării unui efort. Fitness-ul cuprinde tot ceea ce înseamnă un stil de viață sănătos și îngrijit, începând cu alimentația și continuând cu practicarea sportului.
Gemenii Vultur pot fi contactați pe adresele lor de Facebook, unde au și postat o parte din ședințele foto de modă, dar și din competițiile de fitness la care au participat, precum și instatanee de la antrenamentele la sală.


Gemenii suceveni care vor să impresioneze America la un concurs de fitness
Gemenii suceveni care vor să impresioneze America la un concurs de fitness
Gabi și Mihai Vultur, gemenii suceveni care vor sa cucereasca America la un concurs de fitness
Gabi și Mihai Vultur, gemenii suceveni care vor sa cucereasca America la un concurs de fitness


Recomandări