Comisarii Gărzii Financiare Suceava au confiscat aproape 1.000 de metri cubi de cherestea de la o firmă din comuna Baia. În urma unui control efectuat luna aceasta la firma din Baia, comisarii financiari au constatat că pentru cantitatea de 996,59 de metri cubi de cherestea nu există documente de proveniență. Potrivit șefului Gărzii Financiare, Ionuț Vartic, firma, care are ca obiect de activitate fabricarea altor produse din lemn, a fost sancționată și cu o amendă de 20.000 de lei.
Ionuț Vartic a spus că în perioada 1-31 martie 2011 societatea din Baia s-a aprovizionat cu 996,59 de metri cubi de cherestea de la doi operatori economici din județul Harghita. În timpul controlului, pentru respectiva cantitate de lemn au fost prezentate ca documente secundare de proveniență 19 avize de însoțire utilizate în mod ilegal, având în vedere că documentele au fost ridicate de către alte trei societăți comerciale din Toplița. Ionuț Vartic a precizat că verificările la firma din comuna Baia au fost făcute cu Serviciul de Ordine Publică din cadrul Inspectoratului de Poliție al Județului Suceava.
Administratorul unei firme care comercializează lemn a fugit de comisarii financiari
Pe de altă parte, Ionuț Vartic a mai spus că în urma unui alt control, efectuat la o firmă din Suceava care comercializează material lemnos, comisarii financiari au constatat că aceasta nu a plătit obligații fiscale de aproape 100.000 de lei (un miliard de lei vechi). El a arătat că în cadrul verificărilor au fost controlate operațiunile economice efectuate în perioada septembrie 2010 – ianuarie 2011. Comisarul Gărzii Financiare a declarat că firma a livrat aproape 1.300 de metri cubi de cherestea rășinoasă către două societăți comerciale, în valoare de 517.643 de lei, precum și 521,47 de metri cubi de bușteni, în sumă de 104.294 de lei, fără a înregistra în contabilitate aceste venituri.
„De asemenea, societatea comercială nu a depus declarațiile privind impozitul pe profit și decontul de taxă pe valoarea adăugată pentru perioada 2010 – 2011 și nici bilanțurile contabile pentru anii 2009 și 2010. Mai mult, pe durata verificărilor administratorul societății nu a putut fi contactat, deși a fost căutat în nenumărate rânduri la adresa de domiciliu, care corespunde cu adresa sediului societății”, a explicat Ionuț Vartic.
El a adăugat că prin neînregistrarea veniturilor, firma din Suceava nu a plătit impozite și taxe în valoare totală de 99.510 lei. Pe numele administratorului societății a fost întocmită o plângere penală pentru infracțiunea de evaziune fiscală.