„Gândul” anunță, luni, post scriptum-ul unei cărți poștale expediate de un ipotetic turist străin aflat în vizită în România -„A! Careva să îi spună lui șefu’ că nu ne vom grăbi să ne întoarcem la birou…ne-am obișnuit cu ritmul sănătos de viață de aici”, un scenariu imaginat de MDRT.
Textul este inclus în primul manual al brandului național de turism.
Broșura, care are în antet sigla Guvernului și a Ministerului Dezvoltării Regionale și Turismului (MDRT), are 36 de pagini, iar pe prima copertă apare simbolul brandului național de turism al României, cu celebra frunză. În prima parte a documentului este prezentat brandul – poziționare, platforma de comunicare, strategia de brand -, iar partea a doua cuprinde, printre altele, „identitatea vizuală”, sloganul brandului și exemple de utilizare.
„Manualul este destinat tuturor părților interesate de brand-ul turistic al României”, se arată pe prima pagină a broșurii.
La capitolul „Experiențe de călătorie în România”, documentul dă câteva exemple de posibile mesaje cuprinse în cărți poștale trimise de prezumtivi turiști străini – Richie și gașca nebună („Mastertrekker” Reiner, „Exploratorul” Armin & „Indiana” Georg), Randy și Moruwenna, Sylvie – impresionați de vizita lor în România.
Iată câteva exemple de mesaje incluse în manualul de brand turistic național, citate de „Gândul”:
– „De-abia aștept să ajung în Munții Apuseni și să văd peșterile…cu ceva noroc vom vedea și un urs brun. Nu foarte de aproape sper!”
– La sfârșitul vederii semnată de „proaspeții însurăței” Linda & Stan este adăugat și un post scriptum: „A! Careva să îi spună lui șefu’ că nu ne vom grăbi să ne întoarcem la birou…ne-am obișnuit cu ritmul sănătos de viață de aici.”
– „Un adevărat punct de atracție au fost mănăstirile pictate, atât de frumoase, încât Lindei i-au dat lacrimile, iar eu aproape că am distrus bateria aparatului de fotografiat pozând încontinuu toate detaliile încântătoare”
– „Apropo, ești liber de Crăciun? Ai chef de schi la Bâlea, în Munții Făgăraș? Locurile aglomerate din Alpi unde mergem de obicei au început să mă plictisească…”