Șapte luni de sezon rece

Furnizarea căldurii se oprește de astăzi în municipiul Suceava



Sucevenii au avut căldură în calorifere timp de șapte luni, în sezonul rece 2019 - 2020
Sucevenii au avut căldură în calorifere timp de șapte luni, în sezonul rece 2019 - 2020

Caloriferele sucevenilor racordați la sistemul centralizat de termoficare din municipiul reședință de județ se vor răci începând de luni, 4 mai.
În condițiile în care furnizarea căldurii în sezonul rece 2019 – 2020 a început din 4 octombrie cu “probe la cald”, din cauza unui val de aer arctic abătut asupra Europei, chiar de nu a fost o iarnă grea, sucevenii au avut în total șapte luni de sezon rece, care se regăsesc în cheltuielile lunare de întreținere.
“Ca urmare a evoluției temperaturilor medii exterioare și a prevederilor legislative, Thermonet Suceava va proceda la întreruperea furnizării încălzirii pentru sezonul rece 2019-2020, începând cu data de 04.05.2020 ora 12.00. Furnizarea apei calde de consum va fi efectuată în mod corespunzător după același program”, a anunțat Mugur Corlățan, directorul societății de termoficare.
Decizia de oprire a furnizării căldurii a fost luată după o analiză a evoluției temperaturilor medii exterioare, conform prognozelor meteo.
Conform HG nr. 425 din 1994 – privind aprobarea Regulamentului pentru furnizarea și utilizarea energiei termice art. 117, oprirea încălzirii se face după 3 zile consecutive în care temperatura medie a aerului exterior depășește + 10 grade C, între orele 18.00 – 6.00.
Conform reprezentanților Thermonet, în perioada următoare se vor lua măsurile de izolare a instalațiilor de încălzire în condiții de siguranță, se vor face diafragmările hidraulice necesare, se va face reglajul de debit pentru instalațiile de pompare în condiții economice și se va proceda la reglajul instalațiilor de furnizare apă caldă menajeră pentru sezonul cald.



Recomandări

Primăria Suceava va lua împrumut 30 de milioane de lei pentru subvenționarea energiei termice furnizate populației

Consiliul Local Suceava a aprobat un împrumut 30 de milioane de lei pentru subvenționarea energiei termice furnizate populației
Consiliul Local Suceava a aprobat un împrumut 30 de milioane de lei pentru subvenționarea energiei termice furnizate populației