Funcționarii „vulnerabili” la corupție, protejați prin schimbarea periodică a locului de muncă



Funcționarii publici care lucrează în sectoare considerate „vulnerabile la corupție” vor fi protejați prin înlocuirea periodică a obligațiilor de serviciu ori schimbarea temporară a locului de muncă și transferul la un alt departament din cadrul instituției publice în care sunt angajați.
Procedura este prevăzută într-o hotărâre adoptată recent de Guvern.
„Mobilitatea funcționarilor publici din cadrul unei autorități sau instituții publice se va realiza, în principal, prin asigurarea protecției funcționarilor publici din sectoarele vulnerabile la corupție, prin exercitarea periodică a unor atribuții diferite ori prin utilizarea mutării temporare în cadrul unui alt compartiment al autorității sau instituției publice”, se arată în hotărâre.
Prevederea nu se aplică în cazul înalților funcționari publici, este precizat în hotărâre. Din categoria înalților funcționari publici fac parte prefecții, subprefecții și inspectorii guvernamentali.
În actul normativ se mai arată că în unitățile administrativ-teritoriale în care persoanele aparținând unei minorități naționale dețin o pondere de peste 20 la sută, unii funcționari publici din serviciile care au contacte direct cu cetățenii vor cunoaște și limba minorității naționale respective.
Funcțiile publice care se vacantează în cursul anului și nu au fost prevăzute în planul de ocupare pot fi ocupate prin recrutare sau, după caz, promovare, în cazul funcțiilor publice de conducere, transfer și redistribuire. Funcționarii publici pot promova într-o funcție publică de conducere vacantă, pe bază de examen sau concurs.
Raporturile de serviciu ale funcționarilor publici de execuție sau de conducere sunt modificate conform Legii 188/1999.