Concert de 1 Decembrie

Fun Factory, No Mercy și Francesco Napoli vor cânta la Suceava de Ziua Națională



No Mercy
No Mercy

Sucevenii care vor participa luni la manifestările organizate în municipiul reședință de județ de Ziua Națională a României vor putea asista la un concert susțiunt de două dintre trupele celebre din anii ’90, Fun Factory și No Mercy, precum și la un recital al interpretului italian Francesco Napoli. Consiliul Județean Suceava a anunțat ieri programul oficial al manifestărilor care vor fi organizate de Ziua Națională, 1 Decembrie, în Suceava.
Evenimentele vor începe la ora 12:00, cu parada militară de 1 Decembrie, care se va desfășura pe bulevardul Ana Ipătescu, de la primărie și până în zona ruinelor de la Curtea Domnească. Începând cu ora 14:00, sucevenii sunt invitați să participe la un spectacol de muzică populară care va avea loc pe esplanada Casei de Cultură Suceava și care va fi susținut de Ansamblul folcloric „Arcanul” din Fundu Moldovei, Fanfara „Bucovina” a Primăriei Suceava, Ansamblul folcloric „Bucovina” al Școlii de Arte „Ion Irimescu”, Ansamblul Artistic „Ciprian Porumbescu” Suceava și de interpreta Felicia Costin.
De la ora 17:00, sucevenii sunt invitați să participe la aprinderea luminilor din bradul de Crăciun amplasat în centrul Sucevei.
Acest moment este urmat, de la 17:15, de un spectacol artistic care va avea loc tot în centrul municipiului, susținut de formația Hara și Eduard Hanuseac. În timpul acestui spectacol va avea loc și parada cu torțe, la care vor participa 200 de jandarmi și cadre ale Inspectoratului pentru Situații de Urgență Suceava. Apoi, după un recital al coralei Jandarmeriei, pe scena din centrul Sucevei vor urca Fun Factory, No Mercy și Francesco Napoli. Cei trei invitați vor susține concertele între orele 18:30 și 20:40.
Fun Factory este o trupă dance formată în anul 1992 în Germania, devenind celebră în anii ’90 cu piese precum „I Wanna B With U”, „Celebration”, sau „Don’t Go Away”. După două pauze în activitatea muzicală, Fun Factory își reia activitatea în anul 2007, trupa care va concerta la Suceava avându-i în componență pe unii dintre membrii care au făcut parte din formula inițială din anii ’90.
Trupa pop germană No Mercy a fost formată în anul 1996, lansând de-a lungul timpului hituri precum „Where Do You Go”, „When I Die” sau „Please Don’t Go”. Trupa germană va cânta la Suceava în componența originală, formația fiind formată din Marty Cintron și gemenii Ariel și Gabriel Hernández.
Blindate, vânători de munte, poliție militară și ostași în uniforme din cele două războaie mondiale, de Ziua Națională
Revenind la parada de pe 1 Decembrie care va fi organizată în Suceava, la aceasta vor participa aproximativ 250 de militari de la Batalionul 17 Vânători de Munte „Dragoș Vodă” din Vatra Dornei, de la Brigada 81 Mecanizată „General Grigore Bălan” din Bistrița, precum și elevi ai Colegiului Național Militar ”Ștefan cel Mare” Câmpulung Moldovenesc. Elevii militari vor îmbrăca uniforma ostașilor români din Primul și al Doilea Război Mondial.
Alături de militari, pe bulevardul Ana Ipătescu din municipiul Suceava vor defila, în data de 1 Decembrie, cu începere de la ora 12.00, și două TAB-uri, o autostație radio Panther, un autocamion cu tun de calibrul 100 mm, un echipaj al Poliției Militare, efective ale Poliției, Jandarmeriei, Poliției de Frontieră și ale Inspectoratului pentru Situații de Urgență.
De Ziua Națională, în intervalul orar 10.00-15.00, principalul bulevard din centrul orașului va fi închis circulației rutiere pe tronsonul Policlinica Areni – parcul Curții Domnești a Sucevei, dar va fi asigurat accesul autovehiculelor dinspre Bosanci pe o bandă specială, pe contrasens, de la blocul turn (fosta cofetărie „Așchiuță”) până la stadionul Areni.
Tot de Ziua Națională, Primăria Suceava va oferi participanților la aceste evenimente câteva mii de porții de fasole cu cârnați și tocană de fasole gătită la ceaun, dar și vin fiert.


Fun Factory
Fun Factory
Francesco Napoli
Francesco Napoli
No Mercy
No Mercy


Recomandări

Excelența în educație, răsplătită la Fălticeni: 72 de elevi vor fi premiați pentru rezultatele obținute la evaluarea națională și bacalaureat

Primăria și CL Fălticeni continuă tradiția de a premia elevii care au demonstrat excelență la evaluarea națională și bacalaureat
Primăria și CL Fălticeni continuă tradiția de a premia elevii care au demonstrat excelență la evaluarea națională și bacalaureat

Spectacol cu cai, cascadorii și airsoft cu „Frăția Lupilor”, în weekend, la Școala de Echitație Equestrian Dreams din Mitocu Dragomirnei

Spectacol cu cai, cascadorii și airsoft cu „Frăția Lupilor”, în weekend la Școala de Echitație Equestrian Dreams din Mitocu Dragomirnei