Avantaj

Frumusețea face casă bună cu bogăția



Frumusețea face casă bună cu bogăția
Frumusețea face casă bună cu bogăția

Persoanele atrăgătoare câștigă mult mai bine decât semenii lor nu la fel de arătoși. Acest fenomen este numit ce cercetători „efectul aureolă”.
Frumusețea face casă bună cu bogăția. Cel puțin la această concluzie au ajuns cercetătorii de la Universitatea din California, care și-au prezentat concluziile în Journal of Economic Psychology. Potrivit studiului realizat de specialiștii americani, persoanele atrăgătoare câștigă cu 12 la sută mai mult decât colegii lor cu un aspect estetic nu prea dezvoltat, iar „de vină” pentru această situație ar fi faptul că arătoșii sunt considerați a fi cei mai buni colaboratori și cei mai utili la locul de muncă. Bazându-se pe regulile generale ale atracției fizice, cercetătorii americani au împărțit subiecții în trei grupuri: frumoși, mai puțini frumoși și urâți și au analizat comportamentul și veniturile anuale acestora. „Persoanele foarte atrăgătoare au câștigat mult mai bine decât cele mai puțin atrăgătoare, care la rândul lor au realizat venituri mai mari, și asta pentru că o persoană frumoasă generează mult mai ușor un sentiment de cooperare între colegi, stimulând activitatea de echipă. În fața unei persoane atrăgătoare, ceilalți membrii ai echipei au tendința să fie mai cooperanți și la urma urmei în asta constă succesul unei echipe”, au explicat cercetătorii.
Răzbunarea urâților
Cercetătorii au pus capăt și unei ipoteze mai vechi, potrivit căreia persoanele cu mai mult sex appeal ar fi mai egoiste. Lucrurile stau cu totul altfel, dacă este să ne luăm după specialiști. „În medie, persoanele frumoase sunt mai puțin egoiste decât cele mai puțin atrăgătoare, iar asta le aduce și mai multă simpatie din partea colegilor. 39 la sută dintre bărbații și femeile atrăgătoarele sunt considerați mai disponibili la serviciu, față de 16 la sută dintre persoanele drăguțe și șase la sută dintre urâți”, asigură cercetătorii. Vești bune și pentru cri care din punct de vedere aspectului, nu au avut parte de cine știe ce noroc. Când o persoană foarte atrăgătoare nu își dă interesul la serviciu și cam „toacă iarbă la câini”, atunci această frumusețe care era atât de avantajoasă devine un fel de bumerang și atrage cele mai aprige critici. Iar în acest caz, urâții sunt cei care „cad în picioare”. Potrivit lui Catherine Kaputa, psiholog și autoarea volumului „U R a Brand!: How Smart People Brand Themselves for Business Success” („Cum persoanele frumoase se transformă în marcă de succes profesional), aspectul exterior se află în strâsă legătură cu cariera profesională. Ce uimește însă, crede specialista, „este faptul că locul de muncă a devenit un adevărat concurs de frumusețe. Persoanele frumoase au ceea ce oamenii și știință numesc „efectul aureolă”: doar datorită frumusețe, nu le recunoaștem alte calități pozitive, care nu au nimic de-a face cu aspectul fizic”.
Click News



Recomandări

Primul Revelion fără artificii, dar cu spectacol de drone, la trecerea în anul cu cele mai mari scumpiri de taxe și impozite

Primul Revelion fără artificii, dar cu spectacol de drone, la trecerea în anul cu cele mai mari scumpiri de taxe și impozite
Primul Revelion fără artificii, dar cu spectacol de drone, la trecerea în anul cu cele mai mari scumpiri de taxe și impozite