Consilierii județeni suceveni din mandatul trecut, printre care și actuali aleși județeni, precum și cei doi vicepreședinți ai CJ Suceava, au fost chemați, la DNA, ca martori într-un dosar privind societatea Bucovina Ecotermgaz înființată de CJ Suceava pentru administrarea unui proiect de utilități.
Mai mulți foști consilieri județeni suceveni, unii dintre ei aleși și în acest mandat, au confirmat că au primit citații de la DNA pentru a se prezenta, săptămâna viitoare, în calitate de martori, într-un dosar privind societatea Ecotermgaz.
Printre cei chemați la DNA, în calitate de martori, se află și actualii vicepreședinți ai CJ Suceava, Vasile Ilie și Dan Cadariu, ambii foști consilieri județeni în mandatul trecut.
DNA verifică din 2006 mai multe activitatea firmei Bucovina Ecotermgaz după ce o firmă, care a contestat licitația pentru desemnarea operatorului de gaze naturale în județ a depus și plângere la DNA privind modul în care CJ Suceava a vărsat în contul firmei suma de cinci milioane de euro ceea ce a permis ca societatea să beneficieze de un punctaj mai bun.
La vremea respectivă, președintele de atunci al CJ Suceava, Gavril Mîrza, declara că suma de bani fusese repartizată firmei printr-o hotărâre a CJ Suceava din vara anului 2005, cu aprobarea Ministerului Finanțelor Publice și cu avizul Deutsche Bank, banca finanțatoare a proiectului „Suceava-utilități și mediu la standarde europene”.
El a arătat că în urma plângerii depuse la DNA, procurorii anticorupție au solicitat precizări privind modul în care a fost transferată în contul Bucovina Ecotermgaz suma de cinci milioane de euro.