Sâmbătă, în etapa cu numărul cinci din Liga a II-a la fotbal, Foresta Suceava a reușit o nouă victorie, 1 – 0, în disputa din deplasare cu ACS Berceni, acesta fiind al treilea succes consecutiv din acest sezon pentru elevii lui Cristi Popovici. Cu un moral ridicat după cele două victorii legate, sucevenii au făcut un joc bun și au dominat la mai toate capitolele în teren. Partida disputată la Buftea a început cu o ocazie a gazdelor, portarul Niga respingând cu emoții o reluare din fața porții a unui adversar. Foresta are o primă șansă de a marca în minutul 13, dar portarul Berceniului reține mingea șutată de Semeghin din lovitură liberă. În minutul 24, Bogdan Rusu lovește mingea cu capul din 6 metri, dar portarul Iancu își salvează echipa de la gol cu o intervenție grea. Fostul jucător al echipei sucevene, Apostol are o ocazie de a deschide scorul după 30 de minute de joc, dar mingea șutată de el trece puțin pe lângă poartă. Până la pauză, Foresta își continuă dominarea, dar fără gol.
Bogdan Rusu a marcat unicul gol al partidei în minutul 74
La 13 minute după reluarea jocului, Marius Matei are și el o ocazie, dar portarul gazdelor este la post. În minutul 63, Bogdan Rusu irosește o nouă șansă de a deschide scorul, iar 11 minute mai târziu reușește singurul gol al meciului cu o lovitură de cap imparabilă, după o centrare venită de la Căinari. Până la final, sucevenii își păstrează avantajul minim și pleacă acasă cu toate cele trei puncte puse în joc, ce i-a propulsat până pe locul 8 în clasament.
La finalul partidei, antrenorul Forestei, Cristi Popovici a fost foarte mulțumit de rezultat, dar nu și de faptul că echipa sa a ratat foarte multe oportunități clare de a marca și a trăit astfel cu emoții până la fluierul final.
„Până la urmă suntem foarte mulțumiți că am reușit să luăm cele trei puncte, acesta fiind și obiectivul principal. Pe de altă parte sunt nemulțumit că ne-am jucat cu ocaziile și am ratat foarte multe situații de a marca și astfel a trebuit să trăim cu mari emoții cu acest 1 – 0 până la final. Am avut foarte multe situații de 1 – 1 cu portarul și aici sunt nemulțumit și le-am transmis jucătorilor că nu-i posibil într-un joc în care să-ți creezi 8 situații foarte mari de a marca, să câștigi doar cu 1 – 0 și să ai emoții până în minutul 94, când orice se poate întâmpla, adică se poate ca un adversar să prindă un șut fericit sau să facem o greșeală în apărare și să pierdem două puncte”, a declarat antrenorul Forestei Suceava, Cristi Popovici.
Foresta Suceava a început meciul cu ACS Berceni în formula: Niga – Masella, Căinari, Rusu, Semeghin, Bălan (cpt.), Drugă, Cerlincă, Stănescu, Mutu și Matei, iar pe parcurs au mai intrat în teren, Bujor, Dumitriu și Dănilă.
În etapa viitoare, sâmbătă, 10 septembrie, de la ora 11.00, Foresta Suceava va evolua pe Areni în compania liderului la zi, Chindia Târgoviște, singura echipă ce are cinci victorii din tot atâtea meciuri disputate.
Etapa a V-a
Sepsi Sfântu Gheorghe – Academica Clinceni 3 – 0
Olimpia Satu Mare – Luceafărul Oradea 1 – 0
Dunărea Călărași – Șoimii Pâncota 2 – 0
CS Balotești – Dacia Unirea Brăila 1 – 1
ACS Berceni – Foresta Suceava 0 – 1
UTA Bătrâna Doamnă Arad – CS Mioveni 0 – 0
Chindia Târgoviște – CSM Râmnicu Vâlcea 3 – 0
Juventul București – CS Afumați 2 – 0
Politehnica Timișoara – Metalul Reșița 2 – 0
Unirea Târlungeni – FC Brașov 0 – 0
Clasament:
1 Chindia Târgoviște 5 5 0 0 11-3 15
2 Juventus București 5 4 0 1 25-2 12
3 UTA Bătrâna Doamnă 5 3 2 0 8-2 11
4 FC Brașov 5 3 2 0 8-3 11
5 Olimpia Satu Mare 5 3 1 1 16-2 10
6 Sepsi Sfântu Gheorghe 5 3 1 1 14-4 10
7 Dacia Unirea Brăila 5 3 1 1 9-6 10
8 Foresta Suceava 5 3 0 2 9-9 9
9 CS Mioveni 5 2 2 1 3-4 8
10 CS Afumați 5 2 1 2 20-6 7
11 Dunărea Călărași 5 2 1 2 7-5 7
12 Unirea Tărlungeni 5 2 1 2 6-4 7
13 FC Academica Clinceni 5 2 0 3 8-9 6
14 CSM Râmnicu Vâlcea 5 1 3 1 5-6 6
15 CS Balotești 5 1 2 2 7-8 5
16 ASU Poli Timișoara 5 1 1 3 8-11 4
17 Luceafărul Oradea 5 1 0 4 2-5 3
18 ACS Berceni 5 0 0 5 1-12 0
19 Metalul Reșița 5 0 0 5 0-14 0
20 Șoimii Pâncota 5 0 0 5 0-52 0
Fotbal, Liga a II-a
Foresta Suceava a reușit a treia victorie consecutivă în acest sezon
