Traficul rutier de peste râul Suceava, în zona Bazarului, a fost întrerupt parțial în noaptea de marți spre miercuri, timp în care structura de rezistență a podului, inclusiv pilonul de susținere fisurat, au fost perforate cu un utilaj special.
“O parte a sensului de circulație spre centru a fost blocată pentru că s-a făcut o perforare mecanică prin pod, prin pila avariată, pentru a trage concluzii proiectantul cât de tare este afectat pilonul de susținere. În această dimineață au fost finalizate lucrările, podul fiind redat în totalitate circulației”, a precizat primarul Ion Lungu, care, săptămâna aceasta, a avut o întrevedere cu directorul general al SC CF Iași Grup Colas, căruia i-a solicitat urgentarea lucrărilor la consolidarea podului de peste râul Suceava.
“Au achiziționat peste 200 de geocontainere care vor fi umplute cu pământ și vor fi folosite la devierea cursului râului Suceava. De astăzi vor înteți eforturile de devierea a cursului râului și am convingerea că până la sfârșitul lunii vor fi finalizate în mare lucrările de consolidare a pilonului fisurat”, a explicat șeful municipalității sucevene.
Până acum, pentru consolidarea podului de peste râul Suceava, care face legătura între cartierul Burdujeni și centrul Sucevei, au fost primiți 20 de miliarde de lei vechi de la Guvern, în vreme ce alte 10 miliarde de lei vechi au fost alocate din bugetul local al Sucevei.