Polițiștii comunei Cârlibaba au fost nevoiți, luni seară, să facă uz de armamentul din dotare și să tragă mai multe focuri de armă înspre pneurile unui autoturism de teren, marca Nissan Patrol, în care se aflau mai mulți indivizi suspecți de braconaj, care nu au vrut să oprească la semnalul oamenilor legii. Luni, în jurul orei 19:20, șeful postului de politie Cârlibaba a fost sesizat de către un sătean despre prezența pe raza localității a unui jeep care patrulează prin zonă în mod suspect, bănuindu-se că în mașină se află braconieri.
Șeful de post, împreună cu unul dintre ajutoarele sale, a plecat imediat în urmărirea Nissan-ului, pe care a reușit să-l ajungă după câteva sute de metri. Când oamenii legii i-au făcut semn șoferului de pe jeep să oprească, acesta a apăsat pedala de accelerație și a început să meargă pe mijlocul drumului, pentru a nu putea fi depășit și blocat de Logan-ul poliției.
În stația Peco de la Cârlibaba, suspecții din jeep au încercat să scape de mașina poliției prin manevre printre pompele de alimentare, după care au plecat spre Ciocănești, pe un drum forestier.
Polițiștii au blocat drumul cu mașina de serviciu și au sunat imediat la Vatra Dornei, pentru a cere întăriri.
După câteva minute, însă, oamenii legii au observat jeepul care se întorcea de pe drumul forestier, cu viteză, și venea direct înspre Loganul lor.
Șoferul Nissanului Patrol cu geamuri fumurii și numere de Olanda a trecut prin șanțul de pe marginea drumului, la câțiva centimetri de mașina politiei.
Deși șeful de post a tras un foc în aer și două în direcția pneurilor autoturismului de teren, suspecții au reușit să fugă înspre Borșa.
Între timp, polițiștii din Cârlibaba au luat legătura cu colegii lor de la Borșa, și, deși aceștia din urmă au făcut în cel mai scurt timp posibil un filtru la intrarea în oraș, jeep-ul nu a mai fost de găsit.
Cercetările continuă pentru identificarea autoturismului de teren, a suspecților și a motivului pentru care au fugit de poliție.






