Boală

Focar de hepatită în Școala Negostina



– Conducerea unității de învățământ riscă amendă din cauza condițiilor mizere în care învață copiii
– Conducerea ASP Suceava a aflat că 6 elevi din localitate sunt bolnavi, dintr-un fax trimis de Poliție
Șase copii de la școala și grădinița din Negostina, cu vârste între 5 și 14 ani, au ajuns pe pat de spital după ce s-au îmbolnăvit de hepatită virală de tip A. Deși a debutat pe 28 noiembrie 2006, focarul de boală a fost raportat de inspectorii de la Serviciul de Supraveghere a Stării de Sănătate Rădăuți Autorității de Sănătate Publică Suceava de abia zilele acestea. Conform celor declarate de către directorul adjunct pentru supravegherea stării de sănătate al ASP, doctor Odette Nicolae, Poliția din localitate a fost cea care a anunțat prima dată ASP despre elevii bolnavi, după care s-au solicitat informații de la inspectorii sanitari care se ocupă de zona Rădăuți (și care, în mod normal, ar fi trebuit să știe din timp de focar și să raporteze de urgență cazurile la ASP). În cursul amiezii de ieri, adjunctul Odette Nicolae a aflat prin telefonul mobil de condițiile improprii din școala cu pricina, de la sanitarii trimiși acolo, și a solicitat ca Inspecția Sanitară de Stat să descindă în unitatea de învățământ.
Adjunctul ASP Suceava a declarat că cei șase elevi provin din trei familii, și că este posibil să se fi îmbolnăvit acasă, dar că nu se poate pronunța cu exactitate la acest moment care este sursa de boală. Sanitarii aflați ieri la Școala din Negostina au constatat că elevii de acolo învață în condiții mizere. Școala nu are apă curentă, nu dispune de grupuri sanitare igienizate, elevii nu au unde să se spele pe mâini și lipsesc recipienții de colectare a deșeurilor menajere.
Având în vedere aceste aspecte, inspectorii sanitari vor dispune măsuri, iar conducerea școlii va fi amendată.
Odette Nicolae a precizat că deja s-a trecut la dezinfecția spațiilor din unitatea de învățământ, a fântânei din care elevii beau apă, și s-au luat măsuri de promovare a sănătății.
Toate școlile în care la începutul anului școlar s-au constatat nereguli vor face obiectul unui control tematic al inspectorilor sanitari. Șeful Inspecției Sanitare de Stat, doctor Ludovic Abiței, a declarat că până la finele acestei luni școlile, mai ales cele din mediul rural, vor fi trecute prin sită și că se vor dispune măsuri de remediere a deficiențelor.
Peste 80% din școli nu au condiții pentru a primi autorizație sanitară
Potrivit datelor centralizate la nivelul ASP Suceava, din 970 de unități de învățământ existente în județ, 801 nu pot fi autorizate din cauza lipsei apei curente, a grupurilor sanitare necorespunzătoare, a mobilierului necorespunzător, al spațiului insuficient și lipsei unui sistem de încălzire. Așa se face că din 508 de școli, doar 111 au primit în toamna lui 2006 autorizație sanitară de funcționare, iar 28 sunt în programe de modernizare ce au în vedere asigurarea utilităților. 322 de școli din județ nu dispun de apă curentă, 250 – de instalații sanitare, iar 53 nu au sisteme de încălzire.
În ceea ce privește grădinițele, din totalul de 462 de unități existente în județ, numai 58 au la această oră autorizații de funcționare. 377 de grădinițe nu au apă curentă, 271 nu dispun de instalații sanitare corespunzătoare, iar 17 unități de acest gen nu au sistem centralizat de încălzire.



Recomandări

Acțiuni aproape zilnice ale poliției pentru prevenirea violenței în școli: controale prin baruri, dar și ședințe cu elevii

Acțiuni aproape zilnice ale poliției pentru prevenirea violenței în școli: controale prin baruri, dar și ședințe cu elevii
Acțiuni aproape zilnice ale poliției pentru prevenirea violenței în școli: controale prin baruri, dar și ședințe cu elevii