Președintele PDL Suceava, Gheorghe Flutur, a atras atenția că „bâlbâielile” autorităților sanitar-veterinare din România cu privire la problema laptelui depistat cu aflatoxină peste limitele admise riscă să-i afecteze grav pe producătorii și procesatorii de lapte. Flutur a subliniat că solicită în mod imperativ Autorității Naționale Sanitar Veterinare, cât și conducerii Direcției Sanitar Veterinare Suceava, să iasă public și să informeze corect populația, și să-i apere pe producătorii și procesatorii de lapte. Senatorul PDL a declarat că lipsa reacțiilor din partea autorităților îi afectează și pe producătorii de lapte din Suceava, deși în județ nu au existat probleme cu privire la infestarea laptelui cu aflatoxină.
„Din informațiile pe care le avem, Suceava nu are probleme din acest punct de vedere. Solicităm ca autoritățile sanitar veterinare, și în special Direcția Sanitar Veterinară Suceava, să-i apere pe producătorii și procesatorii suceveni, având în vedere că în județ nu s-a depistat lapte infestat”, a spus Gheorghe Flutur.
El a adăugat că lipsa de reacție a autorităților cu privire la această problemă poate avea efecte dezastruoase asupra economiei românești, în special în industria alimentară, agricultură și zootehnie. Liderul PDL Suceava a declarat că autoritățile sunt obligate să iasă cu explicații clare, credibile, să ia toate măsurile legale pentru a nu se ajunge la prăbușirea sectoarelor amintite și pentru a nu fi afectată siguranța alimentară a populației.
„Nu putem, pentru un caz izolat, să generăm panică și să prăbușim piața laptelui”, a încheiat Flutur.