Finanțele au primit solicitări de suplimentare pentru tichete



Primăriile au transmis Ministerului Economiei și Finanțelor numeroase solicitări pentru suplimentarea bugetului în vederea distribuirii de tichete cadou, a declarat, ieri, ministrul de resort, Varujan Vosganian.
„A încerca să îți faci campanie electorală pe bani de la buget este o formulă pe care n-o accept”, a spus Vosganian.
El a explicat că tichetele cadou vor fi acordate în continuare, dar numai în limita bugetului și din veniturile proprii, respectiv taxe și impozite locale.
Ministrul a reiterat dezaprobarea acestei metode de plată a angajaților, arătând că de fapt salariații nu o recepționează ca un efect al muncii depuse, ci ca o bunăvoință a angajatorului.
„Nu cred că situația salariaților români se rezolvă prin cadouri. Datorită faptului că suntem într-o perioadă delicată și nu avem susținerea Parlamentului, Guvernul a adoptat doar acele măsuri care nu stârnesc mari polemici”, a spus Vosganian.
El a punctat însă că orice tip de cadou trebuie să aibă un caracter excepțional și să fie acordat în măsura în care există disponibilități.