Comunele Drăgușeni și Râșca au găzduit marți, 13 ianuarie, festivaluri ale obiceiurilor de iarnă pe stil vechi, care au încheiat programul de anul acesta al proiectului „Crăciun în Bucovina”. Cele două evenimente au fost organizate de Consiliul Județean Suceava, împreună cu Centrul Cultural Bucovina și primăriile din Drăgușeni și Râșca. Festivalurile au avut loc în ajunul Anului Nou pe stil vechi, locuitorii din cele două comune participând în număr mare la tradiționalul spectacol al cetelor de urători din județul Suceava, unul dintre cele mai frumoase obiceiuri de iarnă specifice acestei perioade.
Festivalul Obiceiurilor de Iarnă pe Stil Vechi de la Drăgușeni a început la ora 11:00, de la hanul din comună, cetele de urători mergând în paradă pe drumul național până pe scena amplasată în parcul central. Festivalul obiceiurilor de iarnă pe stil vechi de la Râșca a început la ora 13:00, la noul Cămin Cultural din satul Slătioara, inaugurat recent de autoritățile locale. Parada de la Râșca a fost deschisă de o ceată de urători din comună, apoi de căiuții din Zvoriștea, alături de care a fost prezent primarul comunei, Ionuț Dragomir Andreica, precum și invitați de la instituții județene, subprefectul Bogdan Păstrăv, șeful Inspectoratului Școlar Județean Suceava, Ciprian Anton, consilierul județean Tudor Plăcintă. La festivalul de la Râșca au participat și deputatul Florin Pușcașu și consilierul județean Ștefan Cucoradă.

După paradă, primarul din Râșca le-a urat un bun venit tuturor cetelor de urători din județul Suceava și le-a urat locuitorilor care sărbătoresc pe stil vechi un An Nou fericit. Ionuț Dragomir Andreica a remarcat faptul că festivalul obiceiurilor de iarnă pe stil vechi a devenit deja o tradiție în această comună, ajungând anul acesta la a treia ediție. El a ținut să-i mulțumească președintelui Consiliului Județean Suceava, Gheorghe Șoldan, pentru sprijinul acordat de administrația județeană în organizarea acestui festival. Până seara târziu, pe scena căminului cultural din Slătioara au urcat cete și formații de urători din Râșca, Zvoriștea, Vadu Moldovei, Corlata, Volovăț, Dolheștii Mici, Boroaia, Bogdănești, precum și din Suceava.










