Astăzi debutează în municipiul Rădăuți a XVIII a ediție a Festivalului Internațional de Folclor „Arcanul”.
Manifestarea, care își are începuturile în vara anului 1992, la inițiativa directorului Casei Municipale de Cultură, Mircea Băncescu, reunește anul acesta, „ambasadori” ai folclorului autentic din Cipru, Italia, Bulgaria, Polonia, Ucraina și Moldova, dar și din țară, autohtonii fiind reprezentanți de două ansambluri din Turda și din Craiova.
Directorul festivalului, Florin Herghelegiu, a declarat că la manifestare participă aproape trei sute de artiști, din care mai mult de două sute sunt din străinătate.
„Sunt sigur că spectacolele vor fi de calitate, așa că îi invit pe rădăuțeni, și nu numai pe ei, la Arcanul 2009”, a declarat Heghelegiu, care a precizat că festivalul dispune de un buget de aproximativ un miliard de lei vechi, bani de la bugetul local, dar și din sponsorizări.
Startul festivalului are loc astăzi, iar în primele două zile sunt programate parade ale cântecului, dansului și portului popular, recitaluri și spectacole ale ansamblurilor participante la manifestare, iar duminică, 5 iulie, se va desfășura festivitatea de închidere a celei de a XVIII-a ediții a Festivalului „Arcanul” și spectacolul de gală.