La Căminul Cultural din satul Pârteștii de Sus, comuna Cacica, va avea loc, pe 26 decembrie, Festivalul de datini și obiceiuri populare „Cetina de brad”. Evenimentul, aflat la ediția a XIII-a, va fi organizat de Școala Gimnazială Pârteștii de Sus, în parteneriat cu Inspectoratul Școlar al Județului Suceava, Muzeul Obiceiurilor Populare Gura Humorului și Consiliul Comunal, respectiv Primăria Cacica.
Profesorul Marcel Cojocar Sahlean, directorul Școlii Gimnaziale Pârteștii de Sus, ne-a spus că „scopul organizării acestei manifestări artistice este dezvoltarea dragostei pentru folclor, păstrarea și practicarea datinilor și obiceiurilor populare, păstrarea și îmbrăcarea portului popular de copiii și tinerii satului și educarea spiritului de toleranță și de comunicare între participanți”.
La festival s-au înscris grupuri de colindători și urători de la școlile gimnaziale din Stulpicani, Gura Humorului, Comănești, Solca, Cacica, Pîrteștii de Sus, Solonețu-Nou și Clit, de la liceele din Cajvana, Pârteștii de Jos și Liteni, alături de Ansamblul folcloric polonez „Soloceanca” din Solonețu-Nou, Ansamblul folcloric „Pădurețul” din Pârteștii de Sus și Corul Bisericii Ortodoxe „Mihail și Gavril”. Din programul artistic nu vor lipsi colindele, urăturile, Jocul caprei, al urșilor, al căiuților sau al măștilor, Plugușorul, Sorcova, Pădurețul, dar și dansuri populare poloneze. Participanții vor fi răsplătiți cu diplome, trofee, dulciuri, premii asigurate din fonduri ale Consiliului Local și Primăriei Cacica, dar și din donații făcute de comitetul de părinți al Școlii Gimnaziale Pîrteștii de Sus.