O delegație formată din reprezentanți ai fermierilor și producătorilor de îngrășăminte din România va merge la Bruxelles pentru a încerca să convingă oficialii Comisiei Europene (CE) să aprobe acordarea subvenției pentru îngrășăminte, considerată ajutor de stat. „Se intenționează ca o delegație privată formată din reprezentanții fermierilor și producătorilor de îngrășăminte să se deplaseze la Bruxelles pentru a susține documentele trimise și a completa argumentația prezentată de reprezentanții noștri pentru apărarea intereselor naționale”, se arată într- comunicat al Organizației Patronale a Producătorilor de Îngrășăminte Chimice din România Nitrofosfor.
Ministrul Agriculturii, Ilie Sârbu, a declarat marți că demersurile pentru obținerea avizului CE sunt în derulare, dar sprijinul nu va mai ajunge la agricultori pentru campania de primăvară, întrucât este deja târziu pentru utilizarea lui la fertilizări.
„Lucrurile sunt în derulare. Nu este încheiat subiectul, nu a fost un refuz categoric, dar sunt foarte multe demersuri care trebuie făcute la Comisia Europeană. (…) Este adevărat că este un ajutor de stat, însă în condițiile de astăzi, în criza în care ne aflăm, cred că trebuie să mai existe și înțelegere”, a spus Sârbu, care a adăugat că subvențiile vor fi distribuite pentru lucrările agricole de toamnă, dacă este obținut acordul Comisiei Europene.
Nitrofosfor arată că acordarea subvențiilor este necesară și poate fi considerată o măsură anti-criză.
„Este inexplicabil că România rămâne singura țară din Uniunea Europeană în care agricultura nu este sprijinită prin măsuri anti-criză, ceea ce va pune țara noastră într-o situație de insecuritate alimentară și dependență de importuri”, se mai spune în comunicat.
Reprezentanții combinatelor chimice au solicitat acordarea cât mai rapidă și nediscriminatorie a subvențiilor pe care agricultorii să le folosească la achiziția de îngrășăminte, arătând că neacordarea acestui sprijin va afecta atât producția agricolă, cât și activitatea combinatelor.
Federația Sindicatelor Libere din Chimie și Petrochimie a protestat în luna ianuarie la Ministerul Agriculturii, solicitând acordarea unui subvenții de 400 de lei la hectar fermierilor pentru achiziționarea de îngrășăminte. Sindicaliștii au anunțat ulterior semnarea unui protocol pentru acordarea acestei subvenții, atât cu Agricultura, cât și cu Ministerul Economiei.