Trei ferme de porci dezafectate din comuna Slatina, situate una lângă alta, cad periodic victime hoților, care fură tot ce pot valorifica cât de cât din aceste construcții în mare parte dezafectate. Polițiștii din zonă au înregistrate mai multe dosare de furt din acestea. Ultimul caz este o tentativă de furt surprinsă de un agent de poliție de la Postul comunal Slatina. Marți, pe 21 ianuarie, în jurul orei 13.45, un agent care se afla în zonă a observat pe acoperișul uneia din hale un bărbat. Acesta a coborât imediat și a încercat să plece, însă s-a oprit la somație. În urma efectuării controlului corporal asupra acestuia s-a găsit un clește și mai multe bride metalice.
Respectivul, un bărbat din comuna Drăgușeni, județul Botoșani, abia venise la Slatina de o zi, ca angajat al unei firme.
Polițiștii au deschis dosar penal pentru comiterea infracțiunii de tentativă la infracțiunea de furt.
Ferme de porcine de la Slatina au făcut obiectul unui dosar al DNA Suceava, administratorii fiind trimiși în judecată pentru că ar fi folosit documente false sau inexacte pentru a accesa ilegal fonduri europene.