Fekete: Nu știu de la cine a primit putere Ciuhodaru să-și facă echipă la Ministerul Sănătății



Liderul senatorilor UDMR, Fekete Andras Levente, califică drept „puțin interesant” și „nu prea uzual” gestul consilierului onorific Tudor Ciuhodaru de a-i prezenta premierului Emil Boc, în absența ministrului Sănătății, Ladislau Ritli, doi medici pe care îi dorește în Ministerul Sănătății.
„E o chestiune puțin interesantă, nu prea uzuală. Un consilier onorific prea… Este interesantă toată istoria aceasta, tot mersul lucrurilor”, a declarat, miercuri, pentru MEDIAFAX senatorul Fekete Andras Levente despre întâlnirea dintre premier și Ciuhodaru.
„A fost numit consilier onorific pentru că nu se putea să fie consilier în calitatea sa de deputat, și el își face echipă. Nu știu de la cine a primit această putere, aceste prerogative”, a adăugat liderul grupului senatorilor UDMR.
Întrebat dacă i se pare ieșită din tipare și vizita lui Tudor Ciuhodaru la Cotroceni, unde i s-a cerut CV-ul, înainte de a fi numit în funcția de la MS, Fekete a răspuns afirmativ: „Așa este. Aceasta înseamnă că, probabil, unii sau alții au știut ceva mai înainte cum o vor lua lucrurile”.
Ministrul Sănătății, Ladislau Ritli, nu a asistat la discuția dintre premierul Emil Boc și doctorul Tudor Ciuhodaru, deputat UNPR, în care au fost stabilite persoanele ce vor ocupa posturi de secretar de stat și subsecretar de stat în minister, el sosind la Palatul Victoria doar la ședința de Guvern
Discuția în care s-a stabilit că medicii Andrei Georgescu și Vasile Cepoi vor lucra în Ministerul Sănătății ca subsecretar de stat, respectiv ca secretar de stat a avut loc exclusiv între Boc, Ciuhodaru și cei doi medici, fără ca ministrul de resort să fie prezent.
Ritli a ajuns la Palatul Victoria doar cu puțin înainte de începerea ședinței de Guvern.
Ciuhodaru a fost numit marți drept consilier onorific la Ministerul Sănătății pe probleme de urgență, după ce Raed Arafat a demisionat din postul de subsecretar de stat.
Deputatul UNPR a venit la Guvern și i-a prezentat premierului Emil Boc pe medicii Andrei Georgescu și Vasile Cepoi ca făcând parte din echipa care va lucra la legea privind sănătatea și serviciile de urgență, precizând că posturile lor vor fi stabilite de primul-ministru.
Medicul Andrei Georgescu, șeful Unității de Primiri Urgențe de la Spitalul Universitar de Urgență București, a declarat, miercuri, pentru MEDIAFAX că a acceptat numirea ca subsecretar de stat la Ministerul Sănătății, în locul lui Raed Arafat.
Și Vasile Cepoi, șeful Direcției de Sănătate Publică (DSP) Iași, a declarat, miercuri, pentru MEDIAFAX că a fost chemat în Capitală pentru a i se propune funcția de secretar de stat în Ministerul Sănătății.
Surse din PDL afirmă că Cepoi a avut anterior o întâlnire la Cotroceni cu președintele Traian Băsescu.
Și Ciuhodaru a avut marți, înaintea numirii la MS, o discuție la Cotroceni cu președintele Băsescu.
Raed Arafat a demisionat, marți, din funcția de subsecretar de stat în Ministerul Sănătății, în urma nemulțumirilor privind noile prevederi referitoare la medicina de urgență din proiectul Legii sănătății și ca urmare a criticilor formulate la adresa lui de către președintele Traian Băsescu.
Arafat a declarat că a demisionat din funcția de subsecretar de stat pentru că ieșind din Ministeul Sănătății va putea apăra mai bine sistemul de urgență, precizând că nu poate intra în polemici cu nimeni pe aspecte care necesită discuții tehnice.
Raed Arafat a adăugat că nu este de acord cu punctul de vedere al Ministerului Sănătății în ce privește sistemul de urgență, pentru că el crede că, în forma propusă în proiectul Legii sănătății, va avea un impact negativ asupra acestui sistem.