– Nici una dintre cele 11 farmacii nu are circuitele necesare și acces direct pentru aprovizionare
– Nouă dintre ele trebuie renovate și dotate cu mobilier și aparatură de control a temperaturii și umidității
Nici una dintre farmaciile care funcționează la nivelul spitalelor din județ nu dispune de circuite funcționale impuse de normative și nu au acces direct privind aprovizionarea cu medicamente. De asemenea, majoritatea farmaciilor necesită lucrări de renovare și reparații, dotare cu mobilier corespunzător, amenajare de vestiare, dotare cu aparatură de control a temperaturii și umidității. Așa indică un raport întocmit de Inspecția Sanitară de Stat din cadrul Autorității de Sănătate Publică Suceava, semnat de doctorul Ludovic Abiței și dat publicității ieri.
Potrivit documentului, din cele 11 farmacii cu circuit închis, nouă nu dispun de spații corespunzătoare din punct de vedere igienico-sanitar. Este vorba de farmaciile care funcționează în cadrul spitalelor Municipal Fălticeni, Psihiatrie și Orășenesc Câmpulung Moldovenesc, Boli Cronice Solca, Orășenesc Siret, Psihiatrie Cronici Siret, Orășenesc Gura Humorului, Municipal Vatra Dornei și spitalului Vechi Rădăuți. De asemenea, 4 din cele 11 farmacii nu sunt dotate cu grupuri sanitare, respectiv cele de la nivelul spitalului Psihiatrie Cronici și Orășenesc Siret, Boli Cronice Solca și Psihiatrie Câmpulung Moldovenesc.
Pe de altă parte, verificările întocmite de ASP au arătat că toate farmaciile cu circuit închis au autorizație sanitară și sunt racordate la rețeaua de apă și canalizare. De asemenea, întreg personalul de specialitate are avize sanitare de liberă practică.





