– DSP Suceava a trimis în zonă substanțe dezinfectante și vaccinuri
Din cauza ploilor torențiale căzute în intervalul 2- 3 iunie, 16 localități ale județului au fost afectate de ape. Sanitarii suceveni au trebuit să intervină în 5 localități, pentru prevenirea unor boli prin dezinfecția fântânilor, a spațiilor inundate și vaccinarea populației. Conform celor declarate de către directorul adjunct al DSP, doctor Odette Nicolae, s-au luat astfel de măsuri la Gura Humorului – cartierul Voroneț, Frasin, Udești, Vicovu de Sus și Ulma.
Odette Nicolae a precizat că în localitățile menționate au fost afectate de ape 37 de gospodării, 22 de case, 46 de anexe gospodărești și 24 de fântâni. În total, au avut de suferit de pe urma precipitațiilor abundente 120 de persoane, din care 92 au fost luate în evidențele DSP Suceava pentru vaccinare. Astfel, 70 de adulți peste 24 de ani vor fi vaccinați antitetanos și 22 de copii – împotriva hepatitei A.
Adjunctul DSP Suceava a spus că s-au repartizat substanțe clorigene pentru dezinfecția fântânilor colmatate, iar calitatea apei de băut din localitățile respective va fi monitorizată, în acest sens efectuându-se analize de laborator.
De asemenea, sanitarii au împărțit localnicilor pliante ce cuprind informații despre măsurile de prevenire a unor îmbolnăviri ce trebuie luate în zone inundate, norme igienico – sanitare de respectat, modul de preparare a hranei în condiții igienice precum și recomandări să nu consume apă din fântâni. „DSP va supraveghea teritoriul din punct de vedere epidemiologic, în colaborare cu medicii de familie din zonele afectate de ploile torențiale”, a mai spus Odette Nicolae.





