Municipiul Fălticeni intră într-o nouă etapă de dezvoltare culturală. După mai bine de un deceniu de abandon și degradare, fostul Cinematograf „Doina” va fi reabilitat, modernizat și redat comunității sub forma unui Centru Cultural Multifuncțional. Contractul pentru execuția lucrărilor a fost semnat luni, 21 iulie 2025, de către primarul Gheorghe Cătălin Coman și reprezentantul firmei SYM RSC SRL din Rădăuți, câștigătoarea licitației publice.
Valoarea totală a investiției se ridică la 11,3 milioane de lei (inclusiv TVA), iar finanțarea este asigurată integral prin fonduri europene, în cadrul Programului Regional Nord-Est 2021–2027. Lucrările vor începe pe 1 septembrie 2025, odată cu instalarea organizării de șantier, iar durata estimată pentru finalizarea proiectului este de 16 luni. Clădirea va reveni astfel în circuitul public în ultima parte a anului 2026.
De la ruină, la centru de cultură modern
Proiectul are o miză mult mai mare decât simpla reabilitare a unei construcții vechi. Clădirea cu regim de înălțime P+1 va fi consolidată, recompartimentată, eficientizată energetic și echipată cu dotări moderne, mobilier specific și aparatură de ultimă generație.
„Este un proiect amplu și extrem de important pentru oraș. Nu vorbim doar despre o reparație a vechii clădiri, ci despre o transformare completă a fostului cinematograf într-un spațiu polivalent care va găzdui proiecții de film, spectacole, conferințe, întâlniri educaționale și alte evenimente comunitare. Vom amenaja 3–4 săli cu funcționalități diferite, iar clădirea va putea răspunde nevoilor culturale, educaționale și sociale ale comunității. Este o investiție în valoare totală de aproximativ 11,3 milioane de lei, inclusiv TVA, finanțată integral din fonduri europene”, a declarat primarul Gheorghe Cătălin Coman.
Reușita unei lupte administrative de peste opt ani
Drumul spre reabilitarea fostului Cinematograf „Doina” nu a fost deloc ușor. Clădirea a fost timp de mai mulți ani în administrarea RADEF RomâniaFilm, iar revenirea ei în domeniul public al municipiului a fost posibilă abia după un lung proces juridic și administrativ, care a durat peste opt ani.
„Am făcut numeroase demersuri pentru a readuce această clădire în patrimoniul orașului. Am căutat ani de zile soluții de finanțare și, în final, fondurile europene s-au dovedit a fi cheia acestui proiect. Este dovada clară că programele de dezvoltare regională și PNRR pot produce schimbări reale și vizibile în comunitățile locale”, a adăugat primarul Coman.
Garanția unei execuții de calitate
Firma SYM RSC SRL din Rădăuți, desemnată prin licitație publică drept constructorul acestui proiect, are o reputație solidă în Fălticeni. De-a lungul ultimilor ani, societatea a realizat o serie de investiții importante în oraș, printre care se numără Biblioteca Municipală „Eugen Lovinescu”, Baza Nautică „Nada Florilor”, Casa Memorială „Mihail Sadoveanu”, grădinița de pe strada Ion Dragoslav. În prezent, firma are în derulare lucrările de renovare și modernizare a sediului Primăriei Municipiului Fălticeni și al Casei Căsătoriilor (Casa Tatos), iar administrația locală apreciază în mod deosebit respectarea termenelor și calitatea execuției oferite de antreprenorul rădăuțean în toate proiectele implementate până acum.
Un spațiu redat orașului și generațiilor viitoare
Odată cu transformarea Cinematografului „Doina”, Fălticeniul câștigă un nou reper cultural și un spațiu modern, adaptabil pentru o gamă variată de evenimente și activități. Proiectul reprezintă o investiție în viitor, în educația și coeziunea comunității, dar și un act de reparație simbolică față de o clădire uitată prea mult timp.
„Vom avea un centru cultural care va pulsa de viață, un loc în care vor putea fi organizate atât evenimente locale, cât și activități de interes regional. Este o investiție în oameni, în oraș, în identitate”, a concluzionat primarul Gheorghe Cătălin Coman.


