Falși comisari pentru protecția consumatorilor, „în control” prin magazinele din Suceava



Trei agenți economici din județul Suceava au fost „vizitați” alaltăieri de falși comisari pentru protecția consumatorilor, care au făcut presiuni asupra lor, amenințându-i cu amenzi foarte mari dacă „nu cad la înțelegere”. Comercianții vizitați de falșii inspectori sunt proprietarii de magazine cu îmbrăcăminte second hand.
Șeful CJPC Suceava, Elena Oanea, a spus că „cei doi au prezentat o legitimație sub numele Valeriu Grobilă”. Cei doi bărbați au vârsta cuprinsă între 28 și 30 de ani. Unul este blond, tuns scurt, iar al doilea este ras în cap. Luni, în ziua în care au făcut așa zisele controale prin magazinele second-hand din Suceava, aceștia purtau haine bleumarin, costum, cămașă albă și cravată.
Comisarii atrag atenția tuturor agenților economici că persoanele abilitate să efectueze controale, respectiv comisarii pentru protecția consumatorilor, nu aplică amenzi care să le fie achitate în numerar. Acestea se achită la Trezoreria pe raza căreia se află sediul social al operatorului economic.