„Fabrica de cherestea Frasin”



„Fabrica de cherestea Frasin”
„Fabrica de cherestea Frasin”

„Personalul de servitori”
„Până acum administrația fondului tot găsia scuza că în Bucovina nu se poate afla personalul de servitori necesar. Astăzi însă, aceasta nu se potrivește și este o nedreptate mare dacă bucovineanul doritor de aceste posturi este simplu trecut cu vederea. Unde să se adăpostească fiii țării, dacă toate posturile din țară se ocupă cu importați?”.
„Deșteptarea”, Anul X, nr. 21, Cernăuț, Joi 14 Martie 1902.
„Funcționari de poștă”
„Deoarece din toate părțile ne vin plângeri că ziarul nostru nu sosește la destinație, deși noi îl trimitem regulat fără nici o abatere, îi rugăm pe toți abonații noștri să ne trimită înștiințare, dacă eventual nu primesc ziarul. Dorim în adevăr să constatăm întregul număr al abonaților cari au a se plânge împotriva funcționarilor de la poștă care nu-și fac datoria. Și cu acest prilej vom interveni cu toată energia ca să se facă ordine”:
„Glasul Bucovinei”, Anul III, Martie 1920, Nr. 366.
„Fabrica de cherestea Frasin”
Pentru ca în acest an Fabrica de cherestea Frasin să nu sufere din cauza lipsei de materie primă, conducerea intreprinderii a luat o seamă de măsuri tehnico-organizatorice pentru buna desfășurare a procesului de producție, atît în sectoarele de exploatare, cît și în cel de industrializare. În centrul atenției colectivului c.f.f. (n.r. căi ferate forestiere) a stat întreținerea în bună stare de funcționare a parcului rulant de vagoane care să asigure transportul materialului lemnos din pădure la fabrică. În prezent, cele 3 locomotive care circulă transportă zilnic din pădurile Stulpicani, Ostra, Gemenea, sute de m.c. de bușteni. Astfel, în depozitul fabricii de la Frasin a fost creat un stoc de 6000 m.c. material lemnos”.
„Zori Noi”, Anul XIV, nr. 3825, Suceava, Vineri 25 martie 1960.



Recomandări

Patronul pensiunii ”Codrii Bucovinei” din Molid, depistat în trafic cu un transport ilegal de 50 mc de cherestea

Patronul pensiunii ”Codrii Bucovinei” din Molid, depistat în trafic cu un transport ilegal de 50 mc de cherestea
Patronul pensiunii ”Codrii Bucovinei” din Molid, depistat în trafic cu un transport ilegal de 50 mc de cherestea