„Despre școlile poporale” (III)
„Noi videm că sforțările societăților «Școala română» și «Societatea pentru cultura și literatura română din Bucovina» sunt zadarnice, deoarece cărți lucrate gata stau colbăite, căci lipsesc banii trebuincioși pentru tipărirea lor. Statul ar aduce un sacrificiu de vr’o câteva mii de florini, pe care avem tot dreptul să-i pretindem și ar astupa o lăcună, în interesul amânduror părților”.
„Revista Politică”, Anul II, nr. 1, Suceava, 15 Mai 1887.
„Fă dumneata o întîmpinare la tribunal și te vor învia, ca să exiști…”
„La Sfatul popular comunal Voitinel, raionul Rădăuți, mulțime de cetățeni veniți cu treburi își așteaptă rândul. La biroul de stare civilă, ascuns între registre și hârtii, stă la o masă Gheorghe Hrișcă, referent delegat cu starea civilă. Era dimineață și Hrișcă se aștepta să aibă o zi liniștită. Atenția îi fu atrasă de scârțâitul enervant al ușii. O femeie între două vârste avea probabil intenția să-i tulbure liniștea.
«Ce dorești leliță?» Întreabă referentul cu oarecare nemulțumire în glas.
«Mă numesc Elena Coroană și vă rog să-mi eliberați un certificat de naștere tip».
«Cerere ai?» i se adresează Gh. Hrișcă. Drept răspuns femeia își întinse hîrtia.
«Păi, leliță…dumneata ești moartă încă din anul 1950 și nu-ți pot elibera certificat de naștere. Numai certificat de…moarte îți pot elibera». Femeia înlemni.
«Ei, fă dumneata o întîmpinare la tribunal și te vor învia, ca să exiști, altfel noi te considerăm moartă»…Precum se vede unii fac și alții trag. E timpul însă ca cei ce fac să și tragă pentru faptele lor”.
„Zori noi”, Anul X, Nr. 2641, 18 Mai 1956.
„Fă dumneata o întîmpinare la tribunal și te vor învia, ca să exiști…”
