Expoziție „În spatele tușelor închise”



Graficianul Mihai Pînzaru - PIM și primarul Ion Lungu
Graficianul Mihai Pînzaru - PIM și primarul Ion Lungu

La Iulius Mall Suceava s-a deschis, la sfârșitul săptămânii trecute, o expoziție care conjugă, sub genericul „În spatele tușelor închise”, fotojurnalismul cu grafica satirică.
Comicul de situație
Oana Șlemco, fotoreporter la cotidianul „Crai nou”, și caricaturistul Mihai Pînzaru-PIM circumscriu astfel vizual, prin imagine fotografică și desen satiric, campaniile pentru alegerile europarlamentare și prezidențiale care s-au desfășurat de doi ani încoace.
Organizată sub egida Consiliului Județean Suceava de către Centrul Cultural Bucovina, Uniunea Artiștilor Fotografi din Bucovina, săptămânalul „Jupânu” și Societatea Artiștilor și Amicilor Artelor Plastice din Bucovina, expoziția prezintă în manieră umoristică secvențe din cele două campanii electorale.
Dacă în cazul graficii satirice personajele politice sunt imaginate de PIM în diferite ipostaze caricaturale, fotografiile Oanei Șlemco surprind momente care trezesc zâmbetul privitorului prin comicul de situație, comic care se amplifică prin cheia de lectură propusă, prin titrarea imaginilor, de către jurnalistul Sorin Avram, redactorul șef al „săptămânalului de largă inspirație județeană – Jupânu”.
Materie primă, din belșug
O expoziție care reia o formulă deja patentată de cei doi expozanți și-n care, alături de caricaturile publicate de PIM în săptămânalul „Jupânu”, sunt prezentate o serie de fotografii, „dacă nu cele mai bune – așa cum a spus Oana Șlemco – atunci cele mai reprezentative din cele două campanii”.
Expoziție care, așa cum a spus artistul fotograf Victor T. Rusu, „nu a fost greu de organizat, întrucât materie primă exista din belșug”.
O mare parte dintre protagoniștii imaginilor foto și grafice etalate au ținut să participe la vernisaj, amuzându-se odată cu publicul.
Între aceștia, întreaga echipă de conducere a Primăriei Suceava (primarul Ion Lungu și viceprimarii Viorel Seredenciuc și Lucian Harșovschi), subprefectul Angela Zarojanu sau deputatul (fostul europarlamentar) Cătălin Nechifor.
Un vernisaj cu tentă…suprarealistă
Un vernisaj a cărui prezentare a avut o tentă…suprarealistă, întrucât nu s-a petrecut în fața panourilor de expunere, ci într-o sală alăturată, o sală în care expozanții și cei care au vorbit despre ei s-au aliniat în fața unui perete gol, iar invitații au luat loc pe scaunele amplasate într-un perimetru care sugera… un tatami pregătit pentru confruntare.
Confruntare care, la timpul trecut, consumată deja, era ilustrată în imaginile de campanie etalate în expoziție.


Vernisaj... suprarealist
Vernisaj... suprarealist
Participanți la vernisaj
Participanți la vernisaj
Primarul Ion Lungu vizionând expoziția
Primarul Ion Lungu vizionând expoziția
Oana Șlemco împreună cu venerabilul artist fotograf Ștefan Petrescu
Oana Șlemco împreună cu venerabilul artist fotograf Ștefan Petrescu
Graficianul Mihai Pînzaru - PIM și primarul Ion Lungu
Graficianul Mihai Pînzaru - PIM și primarul Ion Lungu